Salataların Vazgeçilmezi Marulun Faydaları

Resim bulunamadı

Yüzyıllardan beri devam eden ve yemeklerimizin yanında güzel ve güçlü bir besin kaynağı olan salatalar hepimizin tercihidir. Elbette ki çok farklı çeşitleri olan salataların yapımı ve yenişi de farklılık göstermektedir. Her salatanın coğrafi bir çıkış hikâyesi olması lezzetlerine bir de manevi ne kültürel olarak tat katmaktadır. Mevsim salatası, çoban salatası ve daha birçok salatanın yapım aşamasında kullanılmakta olan malzemelerden biri de maruldur. Kökeninin Kafkasya olduğu bilinen marulun Roma tarihinde de özel bir yeri vardır. Doğal bir bitki olan marul, genelde sinirleri yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Günde belli bir miktar tüketimi hem vücut sağlığı için hem de zinde kalmak için önemli bir unsurdur.

 

 

Uyku düzensizliği probleminiz mi var?

Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri içinde barındıran marul, ağrı kesici ve uykuyu düzene sokucu özelliğe sahiptir. İçerisinde A vitamini, B1,B2,B3, B6 ve E vitamini vardır. Ayrıca kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve selüloz da bulunmaktadır. Vücuda ağrı kesici ve sinirleri yatıştırıcı etki yaptığını söylemiştik. Marul, öz suyu genellikle uyku verici ve ağrı kesici ilaçlarda kullanılmaktadır. Ayrıca regl sancıları için, bazı sinir hastalıkları ve boğmaca hastalığına karşı da etkili olduğunu uzmanlar belirtmektedir. Herkesin rahat bir şekilde yiyemediği besinler vardır. Şeker hastaları da bu kötü durumdan etkilenmektedir. Salatanın içindeki bitkilerin bazıları karaciğere etki ederek vücudun insülin mekanizmasını değiştirmektedir. Marulun kan şekerini düşürdüğü de bilinen bir gerçektir. Bu yüzden fazla tüketimi zararlı olabilmektedir. Zararlı olan bir şey varsa o da uyuyamamaktır. Uyku sorunu insanı huzursuz eden, rahatsız eden en büyük sorunlardan biridir.

 

 

Hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bir çöküntü yaşanmasına sebep olan uykusuzluk için birebir olan yiyeceklerden biri maruldur. Marul veya yeşil yapraklı yiyecekleri çiğ olarak tüketeceksiniz öncelikle bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Bu tür besinleri yıkadıktan sonra yaklaşık olarak bir saat kadar limonlu suda bekletmeniz hem tadı hem de besin özlerinin korunması açısından yararlı olacaktır. Ayrıca limonun mikropları öldürücü etkisinin bilinmesi yüzeyde olan ve görülemeyecek kadar küçük olan sağlığa zarar veren mikroskobik canlıların ölmesi için etkili olacaktır. Limonlu suda beklettikten sonra bol su ile tekrar yıkayıp yemeye veya kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Salataların Vazgeçilmezi Marulun Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık