Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız çocukluğumuzun en güzel eğlencelerinden birisiydi. O kadar ki az paraya alınabilen en ucuz eğlenceydi. Yapılan araştırmalar sonucu artık sakız çiğnemenin sadece çocuk eğlencesinden çok daha fazlasını verdiğini söylüyor. Zaten birçoğumuz da sakız çiğnemenin dişleri temizlediğini, nefesi ferahlattığını, sindirime yardımcı olduğunu biliyoruz. Ama sakızın bilinen faydalarından başka birçok faydasının olduğu yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiş durumda.

 

 

Sakız Çiğnemek

Kilonuzu kontrol etmenize yardım eder. Şekersiz sakız bir şeyler yeme isteğini bastırdığı için iştah azaltır. Özellikle öğleden sonraları çiğnen sakızın öğleden sonra atıştırmalarını yüksek ölçüde engellediği tespit edilmiştir.

Yemeklerde daha az yemeye sebep olur. Hem de şekerli veya şekersiz sakızın aynı etkiyi gösterdiği tespit edilmiştir. Şekerli sakızda yaklaşık olarak 5 – 10 kalori bulunmaktadır.

Atıştırmalık olarak tercih edilebilir.  Sakız çiğnemek kalorisiz (şekersiz) veya az kaloriye sahip olduğu için yüksek kalorili yiyeceklerin yerine seçenek olarak kullanılabilir.

Kalori yakmaya sebep olur. Sakız çiğneyen bir kişi satte 11 kalori yakmaktadır.

Konsantrasyonun artırılmasına yardım eder, stres üzerinde olumlu etki yapar. Sakız çiğnemek konsantrasyonu artırıcı etki yapmakta ve dikkat yoğunluğu sağlamaktadır. Ayrıca uyku giderici olarak kullanılabilmektedir.

 

 

Beyne daha fazla kan pompalanmasını sağlar. Genellikle sporcular ve sporcu antrenörleri sakinleşmek amacıyla sakız çiğner. Ayrıca bazı öğretmenlerin okullarda sakız çiğnemenin en azından sınavlar sırasında serbest bırakılmasını desteklediklerini, sakız çiğneyen öğrencinin konsantrasyonunun daha fazla olduğunu ve soruları sakız çiğnemeyen öğrencilere göre daha hızlı çözdüklerini söylemişlerdir. Ayrıca yapılan araştırmalarda sakız çiğnemenin beyne giden kanda % 25 lik bir artışa neden olduğunu göstermiştir.

Ağız ve diş sağlığına yararlıdır. Sakız çiğnemek dişleri temizler, nefesimizi ferahlatır. Diş plaklarının ve tartar oluşumunu engeller. Özellikle şekersiz sakız çiğnemek gün içerisinde ağzımızda oluşan bakterilerin temizlenmesine ve ağız kokusunu engellemeye yardımcıdır.

Kan dolaşımını hızlandırmaya yardım eder. Sakız çiğnemenin kan dolaşımını hızlandırdığı tespit edilmiştir.

İnsülin salgılanmasını artırır. Sakız çiğneyenlerin vücutları, çiğnemeyenlere göre insülin salgısını çok daha fazla salgılamaktadır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık