Şahtere Nedir Ve Faydaları

Şahtere Nedir Ve Faydaları

ŞAHTERE OTU VE FAYDALARI NELERDİR ?

Şahtere Otu Nedir? 

Şahtere otu Mayıs ve Ekim ayları arasında yetişen çok parçalı mavimsi yeşil yapraklı, küçük, düzensiz, beyazımtırak veya pembe/mor renkli çiçekleri olan tek tohumlu otsu bir bitki cinsidir. Diğer isimleri Sarılık Otu, Şahterec, Fumaria, Fumeterre olan Şahteregiller familyasındandır ve 50 kadar türü vardır. Şahtere otunun anavatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgeleri olan bitki günümüzde Kuzey Amerika ve Avustralya’da da yetişmektedir. Şahtere otu toplanıp gölgede kurutularak kullanılır. Tıbbi şahtere yol kenarlarında rastlanan 20-60 cm boyunda bir yıllık otsu bir bitkidir. Şahtere bitkisinin içeriğinde tanen, şeker, fumarin ve fumar asidi vardır.

sahtere-nedir

Şahtere Otunun Faydaları:

Şahtere Otunun yaprakları ya da bitkinin toprak üstü kısımlarının tamamı kurutulduktan sonra sıcak suda haşlanarak çay veya merhem şeklinde kullanılabilir. Bitkinin özsuyu haricen cilt hastalıklarına karşı kullanılır. 4-5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen bu su ile baş yıkanırsa kepeği gidermeye yardımcı olur. Cilt hastalıkları, basur, sarılık hastalığı, yüksek tansiyon, karaciğer hastalıkları, mide ağrısı, mayasıl ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Yatıştırıcı ve terletici etkilere sahiptir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayarak kanı ve böbrekleri temizler ve idrar söktürücü özelliği vardır. Sindirime yardımcı olması nedeniyle hazmı kolaylaştırır ve mide ağrısı şikayetlerini giderir.

sahtere-faydalari

Sonuç olarak şahtere otu tere otunun bir nev’isi olup acı bir bitki olduğundan dolayı yemeklerde kullanılamadığından dolayı tıbbi şahtere otu olarak klinik araştırmalarda özellikle sedef, safra kesesi, safra yolları iltihabı ve safra taşı hastalıklarının tedavisinde kullanılan etkin bir bitkidir. Bilinen bir yan etkisi bulunmamakla beraber fazla miktarda veya uzun süre alınırsa karın ağrısına sebep olabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık