Sağlıklı Yaşamın Sırrı Muzun Faydaları

Resim bulunamadı

Sağlıklı olmak aynı zamanda mutlu yaşamın da anahtarıdır. Günlük hayatımızda uymamız gereken bazı kurallar hem sağlıklı olmamızı sağlar, hem de yaşam kalitemizi arttırır.

Temizlik, stresten uzak durma, düzenli bir uyku, dengeli ve düzenli beslenme hayatımızı daha sağlıklı devam ettirmemizi sağlar.

Çocuklar için model, anne ve babalarıdır. Bu nedenle biz sağlıklı bir yaşamı ilke edinirsek çocuklarımız da bizi taklit ederek sağlıklarına özen gösterirler. Sağlığımızı koruyabilmemiz için günde en az yarım kilo meyve yemek doktorların önerisidir. Bu meyvelerden biri neden muz olmasın? Dünyada en çok tüketilen meyveler arasında yer alan muz, sağlıklı beslenme listelerinde de başlarda yer alır.

 

Muzun Faydaları:

Ülkemizde çoğunlukla Akdeniz ve Ege kıyılarında yetişen muz, lif açısından zengin, kahvaltıda bile tüketilebilen bir meyve olup içerisinde özellikle kalbi korumak için gerekli olan vitaminlerden B1, B2, B6, C ve D vitaminlerini bulundurur. Bu vitaminler aynı zamanda vücuda enerji verir.

 

 

İçerdiği potasyum ve kalsiyum sayesinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Yorgunluk ve uykusuzluğa iyi gelen muz bacaklardaki krampları da önler. Kemiklerin gelişmesini sağlaması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından özellikle de çocuklarımızın tüketmesi gereken bir meyvedir. Muzu düzenli tüketen çocuklar derslerine daha kolay konsantre olurlar.

Daha çabuk kararlar vermeye ve hızlı düşünmeye yardımcı olan muzu özellikle tenis şampiyonalarında, oyuncular maç aralarında yarım olarak tüketirler. İçerdiği serotonin sayesinde kendimizi daha zinde ve daha mutlu hissetmemizi sağlar. Yatmadan önce yenen bir adet muz iyi bir uykuya yardımcı olur. Muzun kabuğu doğal bir antibiyotiktir, cilde sürüldüğünde cildi temizler ve besler.

Hangi Hastalıklardan Korur:

Anemi hastalığına faydalıdır, sindirim bozukluklarına iyi gelir ve kas güçsüzlüğünü azaltır. Ayrıca yüksek tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olur. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde felç riskini azaltır. Kandaki kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kalbi aritmilerden korur.

Mide hastalıklarına iyi gelmesi açısından, mide rahatsızlığı bulunanların ara öğünlerde tüketmesi önerilmektedir. Kısacası muz şifa kaynağı meyvelerin en şifalılarındandır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Muzun Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. MemorialSaglik diyor ki:

  Sağlıklı yaşamın anahtarı doğada saklı!

 2. nebahatablaniz diyor ki:

  Sağlıklı yaşamın formülü bulunmuştur ??

 3. saglikbakanligi diyor ki:

  Hareket et, sağlıklı beslen, sigaradan uzak dur! Sağlıklı bir yaşamın olsun.

 4. SaglikTV diyor ki:

  Sağlıklı yaşamın altın kuralları: Kalbi korumak, alkol ve sigaradan uzak durmak.

 5. denizboyuna diyor ki:

  sağlıklı yaşamın adresi, organik deniz ürünleri

Yorum Yaz

Yukarı Çık