Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Vücudumuzdaki organların tamamının önemi vardır. Fakat bu organların içerisinde bir tanesi diğerlerinden çok daha farklı ve bazı konularda çok daha spesifik bir önemi haizdir. Bu organ karaciğerdir. Karaciğer vücudun arıtma tesisi gibi çalışır. Aynı zamanda vücudun hayati öneme haiz hormon ve salgılarını üreten ve bu salgı ve hormonları tüm vücuda göndererek sağlıklı bir yaşam sürmemizi temin eden bu organ aynı zamanda vücudun fazla enerjisinin depolandığı bir depo vazifesini yapıyor.

 

Hemen her türlü işlevi yerine getirmeye çalışan ve vücudumuzun en önemli organlarından birisi olan karaciğer, kötü ve yoğun yaşam tarzından en çok ve en çabuk etkilenen organ olduğu bilinen bir gerçektir. Genellikle ülkemizde yaşayan her beş kişiden birinde yağlı karaciğer görülmektedir. Karaciğer yağlanması doğrudan hastalık olmamasına rağmen önlem alınmadığı takdirde karaciğerin en büyük düşmanı olan “Siroz” hastalığının en büyük tetikleyicilerinden birisidir. Karaciğer yağlanması, en sık görülen karaciğer rahatsızlıklarının başında gelir. Karaciğer yağlanması doğrudan karaciğeri ve günlük yaşamı etkilemese de özellikle karnımızın sağ tarafında üst kısımda sancı tarzında ağrı ve dolgunluk hissi vererek yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca günlük yaşam anında halsizlik, yorgunluk gibi şikâyetleri de beraberinde getirmektedir.

 

 

 

Kilo Verme

 

  • Alkol ve gece yaşantısını hayatınızdan mümkün olduğu kadar hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Çünkü alkol karaciğerin en büyük düşmanı ve hatta zehridir. Alkol hem karaciğerin yağlanmasına neden olur hem de hızlı bir şekilde kilo almanıza sebep olur. Karaciğerin sağlıklı olması sizin kilo almamanız için en büyük yardımcıdır.
  • Mutlaka sağlıkla bir şekilde beslenin ve kilonuzu yavaş verin. Hızlı kilo vermek çok tehlikelidir. Ve karaciğerin yağlanmasını artırır.
  • Şeker ve karbonhidrat açısından zengin yiyecekleri arka arkaya yemeyin. Yani pilavla ekmek, makarna ile börek veya tatlı ile hamur işleri gibi yiyecekleri aynı öğünde tüketmeyin. Bu yiyeceklerden her öğünde sadece bir tanesi sofranızda bulunsun. Ayrıca karbonhidrat yönünden zengin yiyecekleri mutlaka, yoğurt, bol sebze ve yeşillikle birlikte tüketmeye özen gösterin.
  • İçeriğinde yüksek oranda yağ bulunan; kızartma, hazır pasta börek,kurabiye, yağlı kıyma ile yapılan yemekler,cipsler, konsantre yiyecekler, şarküteri ürünleri karaciğeri sıkıntıya sokar. Bu tip yiyecekleri mümkün olduğu kadar az tüketmeye çalışmak kilo vermenize çok yardımcı olacaktır.
  • Enginar, C vitamini açısından zengin yiyecek ve meyveler, yeşil yapraklı sebzeler karaciğer dostudur.
  • Kuru baklagiller; kuru fasulye, nohut mercimek, zayıflamaya yardım ederken, karaciğerin temizlenmesine ve onarılmasına yardım eder ve en büyük karaciğer dostudur. Fakat bu yiyecekleri tüketirken mutlaka kilo vermenin amacına uygun miktarlarda tüketmek gerekir.
  • Sağlıklı bir kilo vermenin en büyük faktörlerinden birisi de yoğurttur. Kilo verme sürecinde ve sonrasında yoğurdu sofranızdan asla eksik etmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Her öğün mutlaka bir kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • En önemli konu. Hareket. Kilo verme çalışmaları sırasında kesinlikle spor, çok ağır olmamakla birlikte yürüyüş yapmanız çok önemlidir. Mutlaka her gün düzenli olarak en az tempolu yürüyüş yapmalısınız.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık