Safran Bitkisinin faydaları ve Kullanım Alanları

Resim bulunamadı

Safran ülkemizde de yetişen, 10-15 cm boyunda olan çok yıllık bir bitkidir. Yuvarlak, etli ve kaidesi yassı olan 4 cm çaplarında üzeri esmer ve pullarla kaplı, alt kısmı kökleri olan soğanı bulunan bir bitkidir. Çiçekleri mor renkli, yaprakları yeşil ve uzun yapılıdır. Çiçekleri sonbaharda yapraklarından daha evvel açar. Kapsül şeklindeki meyveleri sonbaharda oluşur. Bunların tepelerinden elde edilen toz safran, tat verme, renk ve koku vermek için yiyeceklerde kullanılır. Safranın rengi kırmızı olmasına rağmen, yemeklerin içinde sarı olarak renk veren özelliği vardır. Tadı fazla keskin olmadığından, yemeklerde yadırganmadan tüketilebilir. Sağlık için sayısız faydaları bulunan bu bitkinin üretimi arttırılmalı ve herkesin tüketebileceği konuma getirilmelidir. Oldukça pahalı olan safran bitkisi, günümüzde altından bile değerli bir bitki olarak bilinmektedir.

 

Safran bitkisinin faydaları nedir?

Halk arasında şifa kaynağı olarak kabul edilerek, geçmişten bugüne kadar kullanılmış olan safran bitkisi, günümüzde modern tıp alanında bile ilaçlarda kullanılmaya başlanmıştır. Balgam söktürücü özelliğinin olması, acımsı tadıyla iştah açıcı özelliğinin olması ve cinsel gücü arttırması safran bitkisinin en önemli faydaları arasındadır. Bu yüzden boğmaca, bronşit, uykusuzluk, iştahsızlık, hazımsızlık ve iktidarsızlık rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Safran bitkisi az miktarda dozla uyarıcı, yüksek miktarda dozlarda vücut sıcaklığını arttırıcı, daha fazla dozlarda ise toksik etkisi olan ve şiddetli kanamalara neden olan bir bitkidir.

 

 

Bu nedenle kullanılacak doza dikkat edilmelidir. İnsanların kullanması gereken doz 10-12 gram kadardır. Safran bitkisinin zehirleyici etkisi özellikle böbreklerde hissedilir. Günümüzde kanser araştırmalarında kullanılmaya başlanmış olan safranın, değerinin bilinmesi gerektiğini söylemeliyiz. Fiyatlarına olumlu yansıyacak olan üretiminin arttırılması, bu bitkinin rahatsızlıklarda daha fazla kullanılmasına ve üzerinde daha fazla araştırılma yapılmasına yardımcı olacaktır.

 

Safran bitkisinin kullanım alanları nelerdir?

Safran gıda, boya, kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılan değerli bir bitkidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sağlık alanında ve halk arasında şifa amaçlı yapılan ilaçların hemen hepsinde safranın bir yeri vardır. Safran bitkisi, hafızayı güçlendirir, adet öncesi semptomların önlenmesi için kullanılır ve cinsel gücü artırıcı etkisi vardır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Safran Bitkisinin faydaları ve Kullanım Alanları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık