Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Resim bulunamadı

Sevgili arkadaşlar safra kesesi iltihabının neden oluştuğu, belirtilerinin neler olduğu ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğine dair bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Saç kesesi iltihabının nedenleri hiç de bildiğimiz gibi değildir.

Safra kesesinde yaşanan iltihabın belirtilerinden en önemlisi karın bölgesinin sağ tarafında şiddetli ağrıların yaşanmasıdır. Ağrılar vücudun belli bölgelerine kadar yayılabilmektedir. Safra kesesi iltihabının yarattığı ağrıların genellikle safra taşları nedeni ile olduğu bilinmektedir. Bu yüzden yağlı ve ağır olarak nitelendirebileceğimiz yemeklerden sonra kramp şeklinde ağrılar gözlemlenir. Bu ağrılar bir anda gelmez. Belirli aralıklar ile belirli düzeylerde gelir ve mide bulantıların sebep olur. Mide bulanması kusmayı da beraberinde getirir. Bu durumdan sonra safranın mevcut olduğu noktaya dokunduktan sonra şiddetli ve dayanılmaz ağrılar hissedilir. İştahsızlık ve çok yüksek ateşin seyredebileceği bir durum olan safra kesesi iltihabı ayrıca sarılık hastalığını da beraberinde getirir. Safra kesesinde oluşan taşlarlar beraber safranın alınması vücut sağlığı açısından herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Aksine safra kesesi iltihabının vücuttan gitmesi kişiyi oldukça rahatlatacaktır.

 

 

Ameliyatla çözüm kesin olarak sağlanabilmekte midir?

Tıp dilindeki adı Kolesistit olan safra kesesi iltihabının tedavi sürecinde en tehlikesiz ve en etkili olanı safra kesesinin cerrahi müdahale ile alınmasıdır. Önceden açık ameliyat şeklinde yapılan ameliyatlar günümüzün gelişen teknolojisi ile boru şeklinde olan bir aletin ucuna kamera takılan ve adına Labaraskopi denilen yöntem ile yapılmaktadır. Ayrıca civanperçemi otu, Aloe vera, mübarekotu, devedikeni tohumu, şebboy, kılıç otu bitkilerinin özlerinden oluşturulan damla da safra kesesi iltihabı için doğal olan tedavi yöntemlerden biridir. Safra kesesi iltihabı vücutta yalnızca safrayı etkilememektedir. Bununla birlikte midede gastrit oluşumunu tetiklemektedir. İştahsızlık ve gereğinden fazla geğirme gibi problemleri beraberinde getiren safra kesesi iltihabı tedavi edilmediği sürece mide kanserinin oluşmasında etkili olmaktadır.

 

 

Karaciğer ve kalınbağırsaklar için de risk taşıyan safra kesesi iltihabından korunmanın en güzel yolu yapılacak cerrahi müdahale ile safra kesesi taşlarının veya safra kesesinin aldırılmasıdır. İltihaplı olan safra kesesi aldırılmadığı takdirde karın bölgesinde şişlikler yaşanmasına sebep olur. Aslında vücut tok olduğu halde metabolizmanın dengesini bozarak aç gibi hissettirir ve sürekli yemek yeme ihtiyacı doğar. Bunun sonucunda da istenmeyen kilolar alınır ve denge olmadığı için geri verilmesi çok zorlaşır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. altankiziltan diyor ki:

    Safra kesesi kontrolu yaptırdınızmı?

Yorum Yaz

Yukarı Çık