Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

21 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Yüzyıllardır süregelen ve güçlülüğün simgesi olan sağlıklı ve uzun saçlar elbette birçok kadının hayalidir. Dış görünüşte en çok öne çıkan ve dikkat çeken noktalardan biri olan saç bakımı oldukça zor ve özen isteyen bir konudur. Özen göstererek baktığınız saçlarınızın dökülmesinden başka sinir bozudu ne olabilir? O manzaranın gözünüzün önüne geldiğinden eminim arkadaşlar. Duştan çıktıktan sonra elinize avuç dolusu gelen saçlar, taradıktan sonra tarağın üzerindeki yüzlerce saç kılı! Sinir bozucu ve rahatsız edici olan saç dökülmesini önleyebilmek için ilk etapta yapılacak olan şey saçın dökülmesine neden olan etkenlerin belirlenmesidir.

 

Peki, nasıl önlenecek bu saç dökülmeleri?

Saç dökülmesinin önlenebilmesi için öncelikle neden olan etkenlerin bilinmesi ve buna göre çözüm önerilerinin sunulması doğru olmaktadır. Saç dökülmesinin birçok nedeni olduğu için saç dökülmesini önleyecek birçok çözüm önerisi mevcuttur. Günde yaklaşık 100 tele kadar dökülen saçlar normal düzeyde kabul edilir ve saçın kendini yenilemesi için bu oldukça önemlidir. Strese bağlı olarak dökülen saçlarda genellikle kümeler halinde olan dökülmeler mevcuttur. Vücuda giren besin eksiklikleri nedeniyle dökülen saçlar için A vitamini, B vitamini, B12 vitaminleri kesinlikle alınmalıdır. Çinko ve demir gibi maddelerin de yeterince alınmaması halinde saçlarda dökülmeler meydana gelecektir. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle kullanılan birtakım ilaçlar da saçlarda dökülmeler yaşanmasına sebep olabilmektedir. Özellikle kanser tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak gözlemlenen bu saç dökülmeleri kişileri çok rahatsız etmektedir. Sürekli şapka kullanımı veya başörtü kullanımı saç köklerini ağırlaştırır ve nefes almasını engeller. Bu da bir süre sonra dökülmeler yaşanmasına sebep olur. Saç köklerini hava aldırmak onların dökülmemesi için yapacağımız uygulamalardan biridir. Bütün bu saydığımız dış etkenlerin dışında bir de genetik etkenler mevcuttur. Genlerde kalıtsal hastalıklara bağlı olarak bulunan hasarlar saç dökülmelerinin gözlemlenmesinde etkili bir unsurdur.

 

 

 

Saç dökülmelerinin bu nedenlerden hangisine bağlı olarak görüldüğü tespit edildikten sonra çözüm önerileri sunulmalıdır. Saç dökülmelerine karşı piyasada çeşitli ilaçlar mevcuttur. Hekim gözetiminde kullanılması gereken bu ilaçların yan etkileri de mevcuttur. O yüzden sormadan kullanılmamalıdır. Bitkisel ve doğal çözümlerden biri olan aktarlardan alınan yağlar belirli ölçülerde kullanılarak karşımlar hazırlanmalı ve saçlara bakım kürleri şeklinde uygulanmalıdır.

 

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. TopukluCantalar diyor ki:

  Saç Dökülmesi İçin Şampuan Seçimi önemli mi?

 2. rmznfn diyor ki:

  hocam saç dökülmesi problemine ne tavsiye edersiniz?

 3. Gslymn diyor ki:

  Kafasında egzama, kepek, saç dökülmesi olanınız varsa “BITTIM SABUNU” diye bişey var alın kullanın doktora bile gerek yok çok ciddiyim.

 4. drsinanibis diyor ki:

  Bilim insanları karaciğer ve cilt hastalıkları ile saç dökülmesi olanlar için kırmızı pancar tüketimini öneriyor

 5. FootballMan1907 diyor ki:

  hocam şaç dökülmesi önlemek için önerileriniz nelerdir ?

 6. elifbzkrt3 diyor ki:

  demir eksikliginde saç dökülmesi görülebilir. unutmayın.

 7. matruskim diyor ki:

  Sivilcesi bitiyor saç dökülmesi başlıyor, o bitiyor başka bilmem ne.

 8. drfatihoktem1 diyor ki:

  Saç dökülmesi problemi için etkili yöntem nedir?

 9. HatayTadinda diyor ki:

  DEFNE SABUNU saç dökülmesi ve kepeklenmeye iyi geliyor.

 10. elanurrrr_ diyor ki:

  Saçlarımın dökülmesini engellemek için ne yapabilirim?

Yorum Yaz

Yukarı Çık