Rüyaların Gerçek Süresi ve Rüyaların İçerikleri

23 Mayıs 2014
Resim bulunamadı

Bilimsel anlamda rüya görme hali, bilinç ile ilişkilidir. Gün içinde yaşadıklarımız, bilinçaltına attığımız durumlar rüyalarda ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda ise derin uyku zamanında rüya adında bir takım hayaller görürüz.

 

Uzun uzun gördüğümüz rüyalar….

Rüyaların en uzununun 6 saniye olduğu söylenir ama yapılan son araştırmalarda rüyalar 25 dakika gibi bir zamanda görüldüğü kanıtlanmıştır. Şöyle açıklayalım:

 

Rüyalar derin uyku evresi dediğimiz REM uykuda görülür. Yapılan araştırmalarda REM uykusundaki kişiler uyandırıldıklarında rüyalarını hatırlayabilmekte ve anlatabilmektedir.   Sağlıklı bir kişi ROM uykudan sonra gelen REM uykudan 90 dakika sonra rüya görmeye başlamaktadır. Bu rüyalar ise 10 ile 30 dakika uzunluğundadır.

 

Tamamen alt bilinç…

Rüyanızda gördüğünüz kişileri mutlaka yolda bile olsa bir anlığına bile olsa görmüşsünüzdür; kişi sizin bilinçaltınızdadır ve rüyada ortaya çıkar. Genelde stresli ya da duygusal olarak kötü zamanlar geçirdiğimizde kabus görmemizin nedeni de bilinçaltına çok yük bindirilmesi ve o yükün rüya ortamında patlamasıdır.

 

Aslında rüyalar…

Aslında rüyalarımız siyah beyazdır. Rüyaları anlatırken renklendiren bilincimizdir. Bilinçaltımızın ürünü olan rüyalarımızı uyanıkken yani bilinç ile birlikte anlatırken bazen rüyalarımızı hatırlamayız. Bu da rüya anlatımının net bilgi vermediğinin kanıtıdır.

 

 

Yalnız rüya sadece bilim aleminde değil mistik alemde de insanların ilgisini çekmektedir. Bu bakımdan birçok dinde ve inanışta rüyalar işlenmiştir.

 

 

İslam dini için rüya

Kur’an-ı Kerim’deki rüya ile ilgili sureler genel olarak Hz. Yusuf etrafındadır. Yusuf suresi rüya ile ilgili en kapsamlı sure olarak bilinir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 

12/YÛSUF-4: Yusuf (A.S), babasına şöyle demişti: “Babacığım, gerçekten ben on bir yıldız, güneş ve ay gördüm. Onları bana secde eder (vaziyette, durumda) gördüm.”

12/YÛSUF-5: (Babası) şöyle dedi: “Ey oğulcuğum, rüyanı kardeşlerine anlatma! O zaman (anlattığın taktirde) sana tuzak kurarlar. Muhakkak ki; şeytan, insana apaçık düşmandır.

 

12/YÛSUF-43:Ve Melik şöyle dedi: “Gerçekten ben, yedi (adet) zayıf ineğin, yedi (adet) semiz ineği yediğini görüyorum. Ve yedi yeşil başak ve diğerlerini de kurumuş görüyorum. Ey (kavmin) ileri gelenleri! Şâyet siz (rüya) tabir edenlerseniz, bana rüyamı yorumlayın.”

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Rüyaların Gerçek Süresi ve Rüyaların İçerikleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık