Romatizma Belirtileri ve Ağrıları Geçirme Yöntemleri

Resim bulunamadı

Romatizma hareket organlarımız olan kemiklerin, kasların, eklemlerin ağrıması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde bilinen iki türü vardır bunlar iltihaplı ve iltihapsız romatizmadır.

Günümüzde romatizmanın sebepleri tam olarak bilinemese de uzmanlar genel olarak kilo, yaş, beslenme faktörü ve genetiğin romatizmaya sebep olabileceğini söylüyorlar.

En çok görülen romatizma şekilleri ise şöyledir:

 • Osteoartrit: Halk arasında kireçlenme olarak bilinen bu romatizma çeşidi ilerleyen yaşlarda görülür ve eklemlerin üzerine aşırı yük binmesi, bağlarda yıpranmaların meydana gelmesiyle oluşur. Aşırı kilo ve bazı anatomik bozukluklar kireçlenmeye sebep olabilir.

Belirtisi: Eklemlerde ağrılar, kızarıklıklar, halsizlik, eklemi kullanırken hareketin tamamlanamadan ani şekilde yarıda kesilmesi ve bunlara istinaden eklemde şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir.

 • Romatoid: osteoartritten farkı daha fazla eklemi etkilemesidir. Sebebi daha çok genetikseldir. Bağışıklık sisteminin vücutta bulunan eklemlere zarar vermesinden kaynaklanmaktadır. Hastalık tedavi edilmezse beş yıl sonra eklem %30  ,on yıl sonra ise % 50 kullanılamaz duruma gelmektedir.

Belirtisi: Diğer romatizma ağrılarına benzer şekilde başlar fakat genellikle rahatsızlık duyulan eklem daha büyüktür ve sabahları ağrı daha fazlayken ilerleyen saatlerde ağrı hafifler.

 

 • Spondiloartropati: Omurgada bulunan bağlarla ilgili hastalıklara bu isim verilir. Genetiksel ve genç yaş rastlanılan bir durumdur.

Belirtisi: Eklem dışı organlarda tutulma ve sancı.

Diğer görülen romatizmal hastalıklar:

 • Osteoporoz,
 • Gut Hastalığı,
 • Behçet Hastalığı,
 • Reaktif Artritler,
 • Kristal Artritler,
 • Bağ dokusu hastalıkları

 

 

Tedavi Süreçleri

 Romatizmal rahatsızlıklarda erken teşhis önem arz etmektedir. Geçmeyen ve aynı eklemde şiddetli ağrıların hissedilmesi durumunda eklem deforme olmadan mutlaka romotolog veya fizyoterapiste gidilmeli ve eklemin durumu öğrenilmelidir. Bunun dışında yapılması gerekenler egzersiz yapmak, ağrısı bulunun eklemin yoracak ağır işlerden kaçınmak , kilo fazlalığı olan romatizmal rahatsızlığı olan kimseler beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir zira vücudumuzda bulunan her fazlalık eklemlerimize baskı yapmaktadır. Ek olarak yüzmek ve kaplıcalardaki sıcak suyun romatizmaya fayda sağlamaktadır.

 • İlaç tedavisi olarak ise ağrı kesiciler, siteroid olmayan anti inflamatuar ilaçlar, ve kortizon tedavisi uygulanmaktadır.
 • Tüketebilecek ürünler: Yumurta, balık, kereviz tohumu, kiraz, zencefil…

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Romatizma Belirtileri ve Ağrıları Geçirme Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık