Renk Körlüğü Nasıl Belirtiler Gösterir?

Resim bulunamadı

Renk körlüğü görme merkezinde bulunan pigment moleküllerinin az olması ya da olmaması nedeniyle, çevrede bulunan renklerin ayırt edilememesi durumudur. Bu durum erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür. Rahatsızlık; en fazla kırmızı, mavi ve yeşil renklerin ayırımında kendini belli eder. Renk körlüğü sadece insanlarda değil, bazı hayvanlarda da görülmektedir. Kuşlarda, balıklarda, kelebeklerde ve sürüngenlerde sıkça rastlanan bu durum; hayvanların hayat kalitesini de insanlarda olduğu gibi düşürmektedir. Renk körlüğünün kalıtsal olarak aktarılması durumları bilinmektedir. Erkeklerde renk körlüğü olduğunda, doğacak kız çocukları çoğunlukla taşıyıcıdır. Taşıyıcı kadınların doğurduğu erkek bebeklerin yarısı ise bu hastalıkla doğmaktadır.

 

 

Renk körlüğünün sebepleri nedir?

Bu hastalığın kesin olarak nedeni bilinmese de, genetik olarak kişiden kişiye geçtiği belirlenmiştir. Kalıtımsal olarak geçen hastalıklarda görme kaybı olmamaktadır. Ailede bir bireyinbu hastalığı taşıması durumunda diğer bireylerde de renk körlüğü durumunun görülmesi muhtemeldir. Ayrıca sinirsel sorunları olanlarda, çocukluk döneminden itibaren ultraviyole ışınları alan kişilerde de renk körlüğü geliştiği saptanmıştır.

 

 

Renk körlüğünün belirtileri nedir?

Çoğunlukla doğumla başlayan renk körlüğü kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil renklerin aynı renk olarak görülmesiyle kendini fark ettirir. Bu rahatsızlık insanların bazı meslekleri yapmasına engel olan, yaşam kalitesini bozan bir özelliğe sahiptir. Renk körlüğü ancak yapılacak bazı testlerle tespit edilebilir. Yapılan testlerde karmaşık renklerden oluşan bir resimde gizlenmiş rakam veya harfin görülmesi istenilir. İstenilen rakam veya harfin görülmesi durumunda renk körlüğü yoktur demektir. İnsanlar renk körlüğünü tam olarak yaşayabildiği gibi, kısmi olarak ta bu hastalığın etkisinde olabilir. Normalde insanların renkleri doğru olarak ayırt etmesi için, üç tane koni hücresinin uyum içinde olması gerekir. Bu koni hücrelerin biri görevini yapmadığında, bunun görevi olan renkler görülemez. Bu durumda kısmi bir renk körlüğü yaşandığı saptanabilir. Hastalar göremedikleri renklere göre tanımlanır. Kırmızıyı göremeyen kırmızı renk körü, yeşili göremeyen yeşil renk körü olarak tanımlanır. Kişilerin renkleri algılamasına yardımcı olan koromojen lenslerin kullanılması, renklerin net olarak görülmesine yardımcı olur. Bu sayede yaşam kalitesi normal seyrine geri döner.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Renk Körlüğü Nasıl Belirtiler Gösterir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık