Raşitizm Nedir Ve Tedavi Sürecisi

Raşitizm Nedir Ve Tedavi Sürecisi
  • Raşitizm

Bu hastalık fosfor ve kalsiyum gibi kemikleri geliştiren minerallerin yeterince bulunmadığı durumlarda büyümekte olan kimselerde oluşan bir kemik hastalığıdır. Kemik doku başta olmak üzere birçok sistemi ilgilendirmektedir. D vitaminin yeterli düzeyde olmaması yurdumuzda en sık rastlanan vitamin yetersizliğidir. D vitamini yeterli seviyede değilse kalsiyumdan yeteri kadar yararlanılamaz ve de kemikleşme de bozulma gerçekleşir. Daha sık görüldüğü ülkeler gelişmekte olan ülkelerdir. Ülkemizde de yüzde beş ila altı arasında görülmektedir. Ne yazık ki bazı bölgelerimizde bu oran artmaktadır. Her yaşta görülebilir fakat çocuklar arasında daha yaygındır.

rasitizm-tedavisi

  • Raşitizmin Nedenleri

Raşitizmin nedenleri çeşitlidir. İlk akla gelen neden d vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişmesidir. Kemik mineralizasyonunu sağlamakla görevli başlıca mineraller kalsiyum ve fosfattır. Bunların eksikliği de raşitizm kaynağı olabilmektedir.

rasitimz-tedavisi

  • D vitamini Kaynakları

Tereyağı, peynir, süt, yumurta, karaciğer, balık gibi hayvansal ürünler başlıca d vitamini depolarıdır. Öğünler mutlaka bu besinlerden bazılarını içermelidir. Anne sütü de d vitamini kaynağıdır fakat tek başına yeterli değildir.

rasitizm-nedne-olur

  • Raşitizmin Belirtileri

Belirtiler yaşlara göre değişme göstermektedir. En sık ilk yaşlarda görülür. Kandaki fosfor ve kalsiyum azlığına bağlı olarak gelişir. Huzursuzluk gibi belirtilerden havale geçirmeye kadar çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bebeklerde hipotoni gözlenir. Kaslar güçsüz ve gevşektir. Bu sebeple karın bölgesi şişkindir. Yanlara doğru yaygındır. Raşitizm bu çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilemez.

rasitizm-belirtileri

  • Raşitizmin Tedavisi

Tedavisi zor olmayan bir rahatsızlıktır. Tedavi eksik olan d vitamini depolarının doldurulmasını sağlamak üzerine kuruludur. Tedavi nadir gerçekleşen durumlar dışında ağız yoluyla yapılır. Bazen ise kas içinde enjekte edilir. D vitamini günlük olarak uygulanır. Kalsiyum ve fosfor düzeyleri kısa zamanda normale döner. D vitamini gereğinden çok uygulanırsa zehirlenmeye sebebiyet vereceğinden dikkatli olunmalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Raşitizm Nedir Ve Tedavi Sürecisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık