PRP Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

15 Nisan 2014
Resim bulunamadı

En basit haliyle PRP sizden alınan kanın bazı işlemlerden geçirilerek yeniden sizin üzerinizde uygulanmasıdır. Bu işlem için sizden alınan kanın içinden alyuvar, akyuvar ve trombositler ayrıştırılır. Trombositlerin kanamayı durdurma ve hızlı iyileşmeyi sağlama gibi etkileri vardır. PRP tedavisi işte bu trombositlerin kullanılması yöntemiyle oluşturulmuş bir tedavidir. Platelet Rich Plasma PRP’nin açılımıdır. Otolog PRP işleminde sizden alınan 10 veya 20 ml kanın trombositleri konsantre edilerek yine sizin vücudunuza uygulanır.

 

PRP Hangi Alanlarda Uygulanır?

Aslında bu yöntem uzun zamandır kullanılmaktadır. İlk kullanım alanı diş implantlarıdır. Daha sonra estetik cerrahide, geç iyileşen yaralarda, ortopedi gibi alanlarda yayılmaya başlamıştır. Saç ekim yöntemlerinde de uygulanabilirliği mevcuttur. Dokularda çok hızlı iyileşme süreci gerçekleştirdiği için pek çok alanda kullanımı artmaktadır. Ayrıca estetik tedavilerde yüz, boyun dekolte bölgelerinde kırışıklıkların giderilmesi için son derce uygun bir tedavidir. Son zamanlarda kıkırdak doku tedavilerinde eklem ağrıları tedavisi gibi alanlarda da yoğun olarak kullanılan bir yöntemdir.

 

Tedavi ne kadar sürer?

Bu uygulama yaklaşık yarım saat sürer. Estetik tedavilerde 3, 4 kur uygulanmalı ve 12 ayda bir tekrar edilmelidir ki kesin ve sağlıklı sonuçlar alınabilsin. Yaraların iyileştirilmesi, eklem sorunları, kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde ise kurlar ve süreleri değişkenlik gösterebilir. Tedavi süreci başladıktan sonra ciltte parlaklık sağlıklı bir şekilde ortaya çıkar. Fakat ilk uygulamadan sonra bir gerileme olabilir. Bütün kurlar sağlıklı bir şekilde devam ettirildiğinde kalıcı etkiler görülecektir.

Yan etkileri var mıdır ve kimlere uygulanmaz?

Bu tedavi yönteminde bütün işlemler sizin kanınızla yapılacağından herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Zaten son derece hijyenik laboratuar ortamında gerçekleştiği için bir enfeksiyon riski de söz konusu olmaz. Sadece eklem ve yumuşak doku tedavilerinde kızarıklık ve ağrı oluşabilir ve bu 1 ila 3 gün sürebilir.

 

Kanser hastalarında, pıhtılaşma sorunu olan kişilerde, platelet açısından kanı yetersiz olan kişilerde, tedavi edilecek yerde enfeksiyon mevcut ise, karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde ateşli hastalığı olanlarda ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde bu yöntemin kullanılması sakıncalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

PRP Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. hikmet diyor ki:

    merhaba bn 19 yasindaym bnm yuzum gun gectikce kotu hale geliyor gozumun alt cevresinde burnumda ki gozenekler fazla buyuk sıktirdigım zaman beyaz bi sıvı çıkıyor. ne yapmam lazim hatta birazda lekeler var bazen sivilce cikiyor yuzumde ama icinde kaliyor disari cikmiyor yardimci olursanuz sevinirim.

Yorum Yaz

Yukarı Çık