Presbiyopi Belirtileri ve Tedavisi

Presbiyopi Belirtileri ve Tedavisi

 PRESBİYOPİ NEDİR?

Presbiyopi, genellikle yaşa bağlı olarak gelişen, 40 yaş ve üzeri amcalarımız da yada teyzelerimizde gördüğümüz, yakını görememe problemidir. Gözlerimizin içerisindeki mercek, şekil değiştirebilme özelliğine sahiptir. Merceğin bu özelliği, yakından bir cisme baktığımızda hacmini artırarak görüş kalitesini yükseltir. Yakını görme olayımız bu şekilde gerçekleşir. Ama 40 yaşımızdan sonra, gözümüz bu yeteneğini ağır ağır kaybetmeye başlar.

PRESBİYOPİ’NİN OLUŞMASININ NEDENİ NEDİR?

Uzağımızda olan bir cismin, yakımıza gelmesiyle beynimize sinyaller gönderilir. Beyin de uyarıyı değerlendirerek gözümüzde bulunan, “siller cisim” denen yerdeki kasların kasılması yada gevşemesiyle merceği incelterek yada kalınlaştırarak görüşümüzü keskinleştirir. Yaşa bağlı olarak gözümüz bu yeteneğini kaybetmektedir. Nedeni tam olarak belirlenemese de, “Hücrelerin yaşlanması” adlı bir teoriye bağlanmaktadır.

PRESBİYOPİ’NİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Presbiyopi hastaları, baktıkları cisim (gazete, telefon vs.) 50 cm den daha yakına geldiğinde bozuk görürler. Bu yüzden cisimleri uzaklaştırarak bakarlar. Bu şekilde yapanlar yüksek ihtimalle presbiyopi hastasıdır.

PRESBİYOPİ’NİN TEDAVİSİ NASILDIR?

Presbiyopi tedavisinin bir çok çeşidi vardır. Bu tedavi çeşitlerinin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Dünya üzerinde şuanda en güvenilir kabul edilen yöntem KAMRA yöntemidir. Bunun yanında:

Cerrahi tedavi

Gözde cerrahi olarak müdahale edilebilecek 3 yer bulunmaktadır, bunlar:

Kornea

  • Kamra Inlay Tedavi
  • Presbylasik tedavi
  • Monovizyon Excimer ile Lazer tedavisi
  • Kornea içi multifokal lens veya delikli lensler ile tedavi

Lens

  • Multifokal lensler ile tedavi
  • Akomodatif lensler ile tedavi

Sklera

  • Skleral implantlar ile tedavi

 

 

Tedavi çeşitleri bunlardır, gözümüz bizim her şeyimizdir, onlara hep iyi bakmalıyız. Televizyonu yakından izlemek, basit merceklerle uzun süre oynamak, daha neler neler, bunlardan uzak durmamız lazım. Tabi her göz hastalığı bu tarz şeylerden olmaz, doğuştan, kendiliğinden olanlar vardır ki bunlara söyleyecek bir şeyimiz yoktur. Lens, gözlük yada cerrahi tedaviler dışında seçeneğimiz yoktur. Birde ağlamak gözlere çok iyi gelen bir eylemdir, göz yaşının kalitesi düşük olan insanlar lens kullanamazlar ve ağlamak gözdeki mikropların dışarıya atılmasını sağlarlar. E ne diyelim o zaman, gözlerinize iyi bakın, dram filmi izleyin, ağlamaktan çekinmeyin. İyi günler…

ERTUĞRUL YAŞE

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık