Polen Alerjisi Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi Nedir?

Polen Alerjisi Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi Nedir?

POLEN ALERJİSİ NASIL ANLAŞILIR, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Hemen hemen birçoğumuzun polenlerle başı derttedir. Bunun sebebi ise bir alerji çeşidi olan polen alerjisidir. Halk arasında yaygın olarak görülen polen alerjisi nasıl anlaşılır, nedir ve tedavisi mümkün müdür bu konuları mercek altına alalım.

polen-alerjisi-tedavisi

Polen nedir ve Nerelerde Bulunur?

Polenler doğada yılın belli zamanlarında, bahar aylarında bilhassa ağaçlık alanlarda, son baharda ise çimenler ve pelinler üzerinde çokça görülen; aynı türden olan bitkilerin döllenmesi için havada uçuşan parçacıklardır. Büyüklükleri değişişlik gösterse de çok ufak yapıdadırlar. Polenler arasında da türler söz konusudur. En önemli türleri arasında kızılağaç, huş ağacı ve fındık ağacı tarafından üretilenler yer alır. Polenler sahil kesimi olan yerler ile dağlık bölgelerde az miktarda bulunur.

polen-alerjisi

Polen Alerjisi ve Tedavisi

Polen alerjisi halk arasında saman nezlesi olarak bilinmektedir. Tıpta ise mevsimsel alerjik rinit olarak adlandırılmıştır. Havada uçuşan polenler solunum yoluna yerleşir. Yanı sıra saç, göz ve cilde de yerleşir. Alerjisi olmayan kişide bunun herhangi bir rahatsızlığa sebep olacağı söylenemez ancak alerjik kişide burun akıntısı, göz sulanması ve sıklıkla hapşırma ile kendini gösterir. Bu bölgelerde iltihaplanma söz konusu olur. Bağışıklık sistemi polen içerisinde yer alan proteinlere karşı tepki göstermiştir.

polen-alerjisi-nasil-anlasilir

Polen alerjisi sıklıkla 5 – 40 yaş arası kişilerle gözlemlenmiştir. Polen sezonlarında kişilerde astım da görülebilmektedir. Kişide halsizlik yorgunluk gibi belirtileri de görülür. Kan testi ile teşhisi yapılabilir. Polen alerjisi tedavisinde;  Doktor tarafından teşhis koyulduktan sonra göz damlaları, burun spreyleri, alerji hapları, iğneler ve solunum yolu ile alınan ilaçlar sayesinde hastanın rahatlaması, belirtilerin ortadan kalkması sağlanır. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra; toz, duman, kirli havadan uzak durma ve güneş gözlüğü kullanımı belirtileri en aza indirgeyecektir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Polen Alerjisi Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık