Patates Kızartmasının Zararları

Patates Kızartmasının Zararları

Çok aç kaldığımızda dışarıda isek bir fast food restoranına girip, bir menü alırız ve patatesi yanındadır. Yada “eve gittiğimde keşke evdekiler patates kızartması yapmış olsalar, dur bi arayım” gibi şeyler düşünmüşüzdür. Peki hiç patates kızartmasının zararlarını düşündünüz mü? Patates kızarmasını fazla tükettiğimiz zaman vücudumuza telafisi oldukça güç zararlar vermektedir. Patates kızartmasının faydaları vardır elbet (not: her şeyin fazlası zarardır.) ama bunu çılgınca tüketmeyip, az miktarlarda tüketirsek o zaman görebiliriz. Faydası olduğu kadar zararları çok can yakıcıdır.

Peki nedi bu patates kızartmasının vücudumuza zararları?

PATATES KIZARTMASININ BİLİNEN ZARARLARI NELERDİR?

Patates kızarmasının içeriğinin (yağ asitleri vs.) dişlere zararı oldukça fazladır.

Ayrıca patates kızarmasının yapımında kullanılan patatesler ışık almayan yerde muhafaza ediliyorsa, o patatesler zaman içerisinde çimlenir ve çimlenmiş patatesler nasıl olursa olsun insan vücuduna zararları oldukça fazladır. Bunların başında gıda zehirlenmesi, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal kusma, mide asit dengesini büyük ölçüde bozma ve daha birçok zararın oluşmasında oldukça büyük bir rolü vardır. O yüzden patateslerimizi ışık alan yerlerde muhafaza edip, çimlenip çimlenmediğine de dikkat etmeliyiz, yoksa bu tarz sorunlarla yaşam kalitemiz bir süreliğine olsa da düşer ve hoş olmayan bir anıya sahip olmuş oluruz. Bunların dışında patates kızarmasının öyle bir zararı vardır ki, o da hepimizin korkulu rüyası, tıpta çaresi olmayan kanser hastalığıdır, patates kızartması kanser hastalığına tutulma oranımızı arttırıyor, yaşamımızı etkiliyordur.

 

 

İlla patates tüketmek istiyorsanız bunu haşlama olarak tüketin, bu çok daha faydalıdır, patates kızartmasının büyük lezzet olduğu aşikar ama hayatımızı çok kötü etkileyecek kilolar ve yukarıda saydığımız bir çok zararı bizi patates kızarmasından uzak tutmalıdır. Elbette ayda birkaç kez ve ufak miktarlarda patates kızartması tüketmek pek sıkıntı yaratmaz, ama her gün hamburger yanında patates kızartması vs. tüketmek (ki bunu yapıyorsanız zararlarını görmek için aynaya bakmanız yeterlidir.) sizi oldukça büyük zararlar verir ve muhtemelen de pişman olursunuz. Ama bunu da düzeltmenin yolu var ki o da spor yapmaktır, bisiklet bu tarz kişiler için en iyi araçtır.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık