Pastırmanın Faydaları Ve Zararları

Pastırmanın Faydaları Ve Zararları

KAYSERİNİN İNCİSİ ENERJİDE BİRİNCİ

Kayseri’nin incisi olarak bilinen ve değeri altın ile yarışan meşhur yiyeceğimiz pastırma, yüz yıllardır Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Besin değeri oldukça yüksek olan pastırma savaşlarda askerlerin dayanıklı ve güçlü olmalarını sağlamak amacıyla tüketilmiş. Günümüzde hala yoğun olarak kullanılan pastırma, yemeklere katılarak kullanılmasının yanında kahvaltılarda çiğ olarak da tüketilmektedir. Çiğ etin tuz ve çeşitli baharat ile kurutulmasıyla elde edilir. Pastırmanın faydaları ve zararları olduğu bilinmektedir.

pastirma-nelere-iyi-gelir

Avrupalıların “Bacon” diye isimlendirdikleri domuz pastırmasına benzetilse de Türk pastırması lezzet ve yapılış olarak Bacon’a hiç benzerlik göstermemektedir. Pastırmanın etini bozulmadan muhafaza eden karışıma çemen denilir. Çemen çeşitli baharatların karışımı ile elde edilir ve içerisinde un vardır. Bu nedenle Çölyak hastalarına çemenli pastırma yemeleri sakıncalıdır. Çölyak hastalarının, buğday veya baharatlara karşı alerjisi olan kişilerin çemensiz pastırma tüketmelerini öneririz.

Pastırmanın faydaları arasında en bilineni, az işlem görmüş bir et olduğundan besin değerini kaybetmez ve beden gücü ile çalışan kişilerde çok iyi bir enerji kayağıdır.

pastirmanin-faydalari

Pastırmada bulunan çemen, metabolizmayı kuvvetlendirir ve iştah açıcı etkisi vardır. Ayrıca balgam sökücü olmasının yanında kan şekerini ve kolesterolü düşürür. Çemen’in anne sütünü arttırıcı özelliği de bulunmaktadır. Fakat emziren annelerin pastırmayı kesinlikle pişirerek tüketmelerini öneririz.

Az işlenmiş bir ürün olduğundan dolayı etin oluşturduğu kötü kolesterolden korunmanızı sağlar.

Mide ve bağırsak gazlarına iyi gelir.

pastirma

Pastırmanın zararları arasında ise,

Çiğ et olduğunda pişirilmeden tüketildiğinde bağırsakta oluşan parazitlere sebep olabilir.

Çemen Kokusu enzimlerinize işlediğinden vücudunuzdan bir hafta süreyle çıkmayabilir.

Hemoroit sorunu olanlar için çemenin içindeki baharat hastalığı tetikleyebilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Pastırmanın Faydaları Ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık