Parmak Çıtlatma ve Kıtlatmanın Zararları

Resim bulunamadı

Bedensel durumlara pek de tahammülü olmayan insanların – ki ben gibi – en sinir oldukları şey yanlarında parmak çıtlatılmasıdır. Sesin rahatsız edici olması bir yana parmak çıtlatma biçimleri de oldukça ilginçtir. Yani o parmaklar bir başkası tarafından o şekilde kavransa “Adamın parmakları kırılacak” diye müdahale etme gereği duyarsınız. Hatta parmağını çıtlatan kişinin parmaklarına aynı işlemi siz yapmaya kalksanız emin olun kavga gürültü çıkar…

 

Parmaklar bir kere çıtlar…

Parmak çıtlattığınızda eklemleri aniden genişler ve eklem sıvısı içindeki gazlar ortaya çıkar. Bu gazlar baskı yaptığı içi o “çıt” sesi duyulur. Aynı etki ikinci kez çıtlamayla olmaz çünkü zaten parmakta oluşan rahatlatma hissi 20 -25 dakika sürdüğü için hem ikinci çıtlatmaya gerek yoktur hem de zaten bir rahatlama olduğu için çıtlamaya neden olacak unsurlar yok olmuştur. parmağın ikinci kez çıtlatılmaya çalışılması, zorla eklem ve kıkırdak yapıların özelliğini kaybettirmeye çalışmaktan başka bir şey değildir.

 

Parmaklarınızı çıtlatarak…

Parmaklarınızı çıtlatarak rahatladığınızı sanabilirsiniz ama o sadece anlık bir rahatlama. Yukarıda da belirttiğim gibi etki ancak 20 -25 dakika sürüyor. Bu süre sonunda yeniden çıtlatma ihtiyacı hissediyorsunuz.

 

Kireçlenme ve eklem ağrısı…

Bundan yaklaşık 10 yıl önce parmak çıtlamanın eklemsel ağrılara neden olduğu hatta eğer sürekli parmak çıtlatılmaya devam edilirse ileride ellerde kireçlenme olacağı belirtilmişti. Bir süre tıp bilimcileri bununla ilgilenmiş birçok insan doktorlara gitmişti. Hatta parmak çıtlatma alışkanlıkları için terapi yardımları alan insanların sayısı da azımsanacak kadar değildi.

 

Nitekim parmak çıtlatması…

En nihayetinde parmak çıtlatmanın eklem ağrılarına ya da kireçlenmeye neden olmadığı, parmakların sanıldığı kadar zarar görmediği ve bunun ruhsal bir sorun olmadığı kanıtlandı.

 

 

Ama…

Ama yine de parmak çıtlatılması o kadar da masum değil. Yapılan araştırmalara göre parmak çıtlatanların tutma kasları yani kas becerileri, parmaklarını çıtlatmayan insanlara göre %25 daha az. Ama bunun güç azlığı olup olmadığı da tartışma konusudur. parmak çıtlatan kişilerde psikolojik sorun ve takıntıların var olabileceğinin de ispatlanmasıyla bu durumun ne kadar vahim olduğu gözler önüne serilmiştir.

Bilinenin aksine parmak çıtlatmak eklem genişlemesine de neden olmamaktadır. bu sayede eklemler arasında yer tutacak yağ ve sinir dokunun varlığını sürdürmesine imkan verilmiş olası sinir sıkışmalarının oluşma ihtimali artmıştır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Parmak Çıtlatma ve Kıtlatmanın Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık