Parkinson Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

9 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Parkinson hastalığı ilk olarak İngiliz Doktor James Parkinson titrek felç olarak tanımlanarak bulunmuştur. Hastalığı bulan doktorun soyadı ile anılan bu hastalık vücudun dopamin salgılamasındaki değişimler veya dopamin salgısının kesilmesi ile oluşur. Beynimizin vücut hareketlerimizi kontrol eden hücreleri vardır. bu hücreler dopamin adlı hormonu salgılar. Dopamin salgısı beyinden gelen bilgileri vücutta bulunan organlara aktarır. Bu şekilde vücudun dengesi sağlanır. Beyindeki hareketleri kontrol eden hücreler hasar gördüğü vakit, bu hücreler üretmeleri gereken dopamini üretemez veya olması gerekenden daha az miktarda dopamin üretirler. Dopamin yetersizliği vücutta dengesizliğe neden olur. Bu da titreme, hareketlerde yavaşlama gibi birtakım semptomlara neden olur.

Parkinson birden bire ortaya çıkan bir hastalık değildir. Çok yavaş gelişen ve gelişimi yıllara yayılan bir hastalıktır. Öyle ki hastalığın ilk yıllarında, vücutta hiçbir belirti vermeyebilir veya verdiği belirtileri Parkinson ile bağdaştırmak çoğu zaman kimsenin aklına bile gelmez. Parkinson Hastalığı, insanları öldürmez, ne tamamen felç edip yatağa bağımlı hale getirir, ne de tamamen iyileşip ortadan kalkar.  Parkinson hastalığı genellikle erkeklerde daha sık görülür. Orta yaşlarda belirti gösterir. Genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar.

 

 

Belirtileri

Parkinson’un belirtileri kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Bu da hastalığın seyrinde de farklılıklar göstermesi demektir. İlk ortaya çıkan hastalık belirtisi tek elde hareket yavaşlaması ve yürüme esnasında kolun ileri geri savrulmasında azalmadır. Daha sonra dinlenme esnasında küçük titremeler halinde kendisini göstermeye başlar. Titremeler genel olarak elde oluşur.

 • Yüzde oluşan sabit bakma, gözleri kırpamama
 • Yürüyüş esnasında kolun savrulmaması
 • Vücudun anatomik yapısında bozulma ve kamburlaşma
 • Omuz ağrısı ve omuzun donması
 • Yürürken bir bacağın aksama ve sürüklenmesi.
 • Vücudun eklem yerlerinde (kol, bacak, ayak, boyun vb.) karıncalanma hissi ve uyuşma.
 • Sesin yapısını bozulması ve yumuşaması
 • İçten gelen titreme hisleri

 

 

Tedavisi

Üç türlü tedavisi vardır.

İlaç Tedavisi: Vücudun salgılamadığı dopaminin yerine konması ilkesine dayanır. Karışık bir tarifi olmasına rağmen size kısaca vücudun dopamin üretmesini teşvik eden ilaçlar verilmesi veya vücuda dopaminin yerine konabilecek ilaçlar verilmesidir.

 

 

Cerrahi Müdahale: bu yöntemde hasarlı bölgenin alkol kullanılarak veya yakılarak etkisizleştirilmesi işlemidir. Etkisizleştirilen bölgede titreme ve diğer semptomlar azalacağından yaşam kalitesinde iyileşme görülür. Fakat hareketlerde donma ve yavaşlama oluşur.

Destek Tedavisi: Hastaya rehabilitasyon uygulanır. Egzersizler düzenli olarak yaptırılır, ayrıca, ağır, kabızlık, hareketlerde yavaşlama, uyku düzensizliği gibi motor dışı belirtilerin düzeltilmesi de gerekir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Parkinson Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. PsikoAjans diyor ki:

  Parkinson Hastalığı İçin Yeni Tedavi Yöntemi beyin pili diyorlar.

 2. GelenekselPazar diyor ki:

  Siyah çay içenlerde Parkinson hastalığı riski azalıyor mu?

Yorum Yaz

Yukarı Çık