Papaya Bitkisinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Resim bulunamadı

Anavatanı Orta Amerika,  Güney Meksika ve Afrika’dır. Christopher  Columbus’un meleklerin meyvesi diye adlandırdığı papaya hem meyve hem de sebze olarak  tüketilmektedir.  Kavun ağacı olarak adlandırılır. Görünüşü kavuna benzer fakat tadı balkabağına daha yakındır. Egzotik meyveler arasında çok değerli bir yere sahiptir.  Demir, potasyum, kalsiyum, A, B1, B2, B5 ve C vitaminlerini içermektedir. İçerdiği bu vitaminler vücut sistemimizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Sindirimi çok kolaydır. Meyve salatalarında, karışık meyve sularında, pasta yapımında kullanılır. Et yemeklerine konulduğunda etlerin daha yumuşak pişmesini sağlar. Olgunlaşmamış papayadan turşu yapılır.

Enerji vermesi sebebiyle çocukların, hamile ve emziren kadınların tüketmesinde fayda vardır. Sindirimi en kolay meyvelerden biridir. Mide suyu eksikliğini tedavi eder, mide suyu fazlalığının problem yaratmasını önler. Egzotik bir meyvedir. Antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklarla mücadeleye karşı vücudu dirençli kılar.

 

 

Diyet yapanlar için ideal bir besin kaynağı olup düzenli kullanımında metabolizma hızlanarak vücuttaki yağları yakar. Yüksek miktarda lif içermesi bakımından daha kolay kilo vermeye yardımcı olur.  Cilt bozukluklarına, şişkinliklere, siğillere, irinlere ve nasırlara iyi gelir. Çekirdeğinden yapılan macunlar mantara iyi gelmektedir.

Kozmetik olarak hazırlanan kremleri çillere ve güneş lekelerine iyi gelir. Derinin pürüzsüz olmasını sağlar. Temizleyici losyon, şampuan ve diş macunu üretiminde de kullanılır. Tohumu çeşitli bakterilere karşı anti bakteriyeldir. Olgunlaşmamış papaya meyvesi yenildiğinde rahim kasılmalarına ve düşük tehlikesine neden olabilir. Aşırı kullanımı doğum kontrol etkisi gösterebilir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi ile vücudumuz hastalıklara karşı daha dayanıklı olur ve hastalıklarla daha kolay mücadele edebilir. Papaya içerdiği sindirim enzimi ile sindirim sistemi sorunları, yaraların ve alerjilerin tedavisinde yardımcı olur. Her gün yenildiğinde protein sindirimine yardımcı olur, sindirim süresince ödem, iltihap ve yaraların iyileşmesi kolaylaşır. Parazit önleyici antihelminik özelliğe sahiptir. Fazla miktarda yenilmesi tehlikeli olabilir.

 

Hangi Hastalıklardan Korur:

Kanser, astım, diyabetik kalp hastalıkları, osteoartrit, romataid, grip ve soğuk algınlığı, böbrek hastalıkları ve göz hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı rol oynar. Ayrıca içerdiği likopen sayesinde karaciğer kanserine karşı da koruyucudur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Papaya Bitkisinin Faydaları ve Kullanım Alanları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık