Özgüveni Arttırma Yöntemleri

2 Şubat 2016
Özgüveni Arttırma Yöntemleri

   ÖZGÜVEN NASIL KUVVETLENDİRİLİR?

   Kişi kendisi hakkındaki fikirlerini nasıl oluşturur? Gerçekten kendisi ile ilgili subjektif bir değerlendirme yapabilir mi? Yoksa kendisiyle ilgili yargılarını başkalarının onun hakkındaki fikirlerinden yola çıkarak mı oluşturur? Özgüveni oluşturan elementlerin nitelikleri özgüvenin sağlamlığına zayıflığına sebep olurlar. Özgüveniniz gerçekten özünüzden gelen bir güven değilse, dış koşullara ve başkalarının sizin hakkınızdaki yargılarına bağlıysa bu onun daha ilk darbede yıkılacak kadar çelimsiz bir hüküm olduğunu gösterir. Özgüveniniz öz değerlerinize olan yüksek inancınızın ve gelişme gayretinizin bir ürünü ise, dışsal yargılardan değil içsel tespitlerden meydana gelmişse, bu onun sarsılsa da yıkılmayacak sağlam temeller üzerine inşa edildiği anlamına gelir. Özgüveni arttırma yöntemlerinden bahsedeceksek önce kuvvetlendirmek istediğimiz değeri iyi tanımalıyız. Öyleyse başlayalım;

ozguven-nedir

Özgüven Nedir?

Kişinin kendisi hakkındaki değerlendirmelerini, kendi içine bakış serüvenlerinden süzdüklerini bir yargı ve duygulanımda birleştirmesine özgüven denir. “Ben nasıl biriyim?” sorusuna verdiğimiz net ve sağlam bir cevaptır.

Özgüveni Kuvvetlendirme Yöntemleri  

  • Yargılamadan gözlemlemek

Kendinizi yargılamadan gözlemlemeyi başarırsanız, sonuca varmaların duygulanım ve kaygıları ile oyalanmak yerine, kendinizle ilgili net tespitler yaparak iyi yönlerinize olan inancınızı artırıp eksik yönlerinizi de telafi edebilirsiniz.

ozguven-nasil-arttirilir

  • Kendinizi affedin

Gelişmeyi sürdürmek istiyorsanız kendinizi affetmeyi başarmalısınız. Kendinize duyduğunuz gizli kin özgüveninizi kuvvetlendirmenizin önündeki en büyük engellerden biridir.

  • En iyilerinizi bulun

En iyi olduğunuz alanlara yönlenin. Yeteneğinizin ve zekanızın en yetkin olduğu noktalardaki gayretinizle kendiniz hakkındaki düşüncelerinizi sağlamlaştırın.

ozguven-eksikligi

  • İçinize dönme cesaretini gösterin

İçinizde tanımadığınız bir yabancıyla oturduğunuz hissinden kurtulun. Güçlü bir özgüven dışadönüklükle değil içinize dönüp dışarısı için doneler topladıktan sonra dışınıza dönmekle ancak mümkün olabilir.

  • “Hayır” ve” evet” i istediğiniz zamanlarda kullanın

Başkalarına göre cevap vermek zorunda hissetmeyin kendinizi. Tüm cevaplar nazik ve yaralayıcılıktan uzak oldukları sürece sizin en doğal hakkınızdır.

ozguven-artirma

  • İçinizde neye odaklanırsanız o olacaksınız

Siz odaklandığınız noktanıza dönüşeceksiniz. İçinizdeki güce odaklanın zayıflıklarınızı yalnızca onları düzeltmek için irdeleyin. Kendinize kızmak ya da acımak için değil.

   Özgüven nasıl kuvvetlendirilir? Sorusuna cevap aradık. Unutmayın ki özünüzden gelen her şey sizi yükseltir. Özünüze yakın zamanlar geçirmeniz dileklerim ile.        

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Özgüveni Arttırma Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık