Özgüven Yükseltme (Kazanma) Yöntemleri

28 Aralık 2014
Özgüven Yükseltme (Kazanma) Yöntemleri

Öz güvenli insan olmak başkadır, bakışları, duruşları, konuşmaları ve davranışları etkileyici ve farklıdır. Bu insanlar karşılaştıkları sorunları çok daha hızlı bir biçimde çözerler ve güçlükler karşısında yılmazlar.

Gece geçirdiğiniz güzel bir uykunun ardından yataktan kalktıktan sonra ilk olarak lavaboya yöneldiniz, aynada kendinize şöyle bir baktınız -ki öz güveni düşük olan insanlar aynada kendilerine, hele de gözlerinin içine birkaç saniyeden fazla bakamazlar- “Çok çirkin bir insanım!” dediniz ve güne koca bir sıfır moralle başladınız. Bunun yanında içinizdeki ses de boş durmayıp çok başarısız olduğunuzu ve berbat bir görüntünüzün olduğunu söyleyip duruyor. Halbuki kimse de size bu konuda tek kelime etmemiş (sizin özgüvensiz biri olduğunuzu çözüp, bu zaafınızdan sizi vuranlar dışında) ama kendinize bir türlü güvenip “ben böyleyim” diyemiyorsunuz. Bunun nedeni çocuklukta özgüven kazanamadığınız içindir. Çocuklukta özgüven kazanamayıp, hele bir de sizi durmadan eleştiren bir ortamda (aile, okul vs.) büyüdüyseniz tam özgüvensiz olursunuz. Ama bu sizin ileri zamanlarda özgüven kazanamayacağınız manasına gelmez. Özgüven kazanmak için de illa bir kişinin yardımına ihtiyaç yoktur, bunun örneği olarak sizlere kendimi göstereceğim, bende özgüvensiz bir tiptim, hatta görüp görebileceğiniz en güvensizlerinden, ama sonra yavaş yavaş, kafamda sorgulayarak, film karakterlerini gözlemleyerek özgüven kazandım ve eski halimle aramda uçurum fark oluştu. Yani özgüven kazanmak zaman, sorgulama ve korkularından arınmaya bağlıdır. Olumlu düşünmeyi de ekleyebiliriz.

İlk olarak hata yapmaktan asla ama asla çekinmeyin, korkmayın “Hata yapmayan bir kişi, yeni şeyler denememiş demektir.” demiş Einstein. Doğru da demiş.

 

 

İnsanlara “hayır” demeyi öğrenin, mesela siz evde kalıp bilgisayarda vakit geçirmek istiyorsunuz ama arkadaşlarınız sizi eve bırakmıyor, onlara kolaylıkla hayır deyip, “kırılırlar mı?” tarzı düşünceleri bırakıp yolunuza bakmalısınız. Onlar size çekinmeden hayır derler ;) Ayrıca kişikerin size söylediğini de yapmak zorunda değilsiniz, korkmayın kimse mafya babası değil.

Herkes sizinle eşit ve kimse sizden çok iyi değil, kişilerin özellikleri farklıdır, maymun ağaca iyi tımanabilir, balıkta çok iyi yüzer, ama balık ağaca tırmanamaz, o yüzden beceremediğiniz konuları asla dert etmeyin kendinize güvenin!

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık