Oturarak Çalışmak Kötü Sonuçlar Doğurabilir! DİKKAT!

20 Eylül 2014
Oturarak Çalışmak Kötü Sonuçlar Doğurabilir! DİKKAT!

Çok oturmak zararlı olduğunu biliriz. Ama günde sekiz saat oturmanın vücudumuza neler yaptığını biliyor muyuz?

 

 

Organ Hasarları

Kalp Rahatsızlıkları: uzun süreli oturmalarda, kasların yağ yakması yavaşlar ve kan dolaşımı yavaşlar. Kan dolaşımını yavaşlaması yağ asitlerinin kalbe girmesine neden olur. Uzun süreli oturmalar, yüksek tansiyon, yüksek kolesterolle bağdaştırılmaktadır. Az hareket eden veya işlerini uzun süre oturarak yapan insanların kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Aşırı Derecede Pankreas Çalışması: Pankreas vücudun enerji nakil hatları olan insülini üretir. Fakat uzun süreli oturanlarda kaslar yavaş çalıştığı için insüline cevap veremez. Bu nedenle pankreas daha fazla çalışır ve bu kısır döngü halini alır. Bu durum da diyabete yol açmaktadır.

Kolon Kanseri:Uzun süreli oturmalarda ve oturarak çalışanlarda kolon, göğüs ve diğer kanser oluşumuna rastlanmasının, hareket edenlere göre daha çok görüldüğü tespit edilmiştir.

 

 

Kas Rahatsızlıkları

Hamurumsu Karın Kasları:Ayakta, yürüdüğünüzde, dik oturduğunuzda karın kaslarınız sizin dik durmanızı sağlar. Fakat sandalyede kambur oturursanız, eğik durursanız karın kaslarınız bu özelliklerini yitireceğinden pasif kalırlar. Sert sırt kasları ve gevşemiş ve özelliğini yitirmiş karın kasları birleştiğinde, duruş bozukluğunu artırırlar. Bu hal omurganın doğal eğiminin artmasına ve bel çöküklüğünün oluşmasına sebep olur.

 

 

Kasılmış Kalça: Kalçaların esnek olması sizin dengede durmanızı sağlar. Uzun süre oturarak çalışanlarda ön kaslar kısalır. Bu da hareket çeşitliliğini azaltır ve adım aralığını kısaltır.

Aksak Kalça Kasları:Sürekli oturanlarda kalça kasları gevşer. Yumuşayan kalça kasları ise bacaklarınızın itme kuvvetini azaltır, dengenizin bozulmasına yol açar.

 

 

Ayrıca uzun süre oturmak, bacak kaslarınızı da yumuşatır, kan dolaşımın yavaşlatır, ayrıca uzun süreli oturanlarda kemiklerde de yumuşama meydana geldiği gözlemlenmiştir. Uzun süre oturarak çalışanların kan dolaşımları yavaşladığı için beyne yeteri kadar oksijen gitmez. Bu da sizi sersemletir. Oturduğunuz boynunuz hep aynı pozisyonda kaldığı için bir süre sonra tutulacaktır. Çok daha uzun süreli oturmalarda ise zamanla boyunda fıtık gelişebilmektedir. Ayrı sırt ve bel ağrıları başlamakta, bel hasarı oluşabilmektedir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Oturarak Çalışmak Kötü Sonuçlar Doğurabilir! DİKKAT! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık