Organik Bal Nasıl Anlaşılır Ve Bal Nasıl Yapılır?

Organik Bal Nasıl Anlaşılır Ve Bal Nasıl Yapılır?

Öncelikle bal nasıl yapılır sorusuna cevap verelim. Bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından toplanan nektarın yutularak, arıların bal midesi denen organlarında invertaz enzimi sayesinde değişime uğramasıyla oluşur. Kimyasal değişim yaşayan çiçek özleri, kovanlarda bulunan petek hücrelerine yerleştirilir. Bu sayede bal oluşmuş olur. Kovanlardaki hücrelere yerleştirilen bal, tamamen arıların ürünüdür. Arılar kovanlardaki peteklere yerleştirdikleri balı, özel havalandırma sistemi sayesinde tat ve kıvama kavuştururlar. Balın rengi ve şeker miktarı, tamamen arıların topladığı çiçek ve meyve özlerine bağlıdır.

organik-bal-nasil-yapilir

Organik Bal Nasıl Anlaşılır?

Bal, gıda sahtekarları tarafından içerisine şeker, mısır şurubu ve benzeri maddeler eklenmesi ile doğallığı bozulan bir üründür. Birçok gıda ürününde sahtekarlık yapan dolandırıcılar, bala da el atmış ve insan sağlığını tehdit eden maddeleri bal içerisine karıştırarak kar elde etmeye çalışmışlardır. Peki, tüketici olarak organik bal hangisi ayırt etmeniz mümkün mü? Uzmanların da söylediği üzere bir balın sahte ya da organik olup olmadığı, bir tüketici tarafından asla anlaşılamaz. Rengi, kokusu, tadı ve benzeri unsurlardan dolayı balın organik olup olmadığı anlayabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü balın tüm özellikleri, yapıldığı yöredeki çiçek çeşitliliği, mevsim özellikleri ve benzeri durumlara göre değişkenlik gösterir.

organik-bal-nasil-anlasilir

Balın kalitesini ve doğallığını anlamak için detaylı tahlil yöntemleri kullanmanız gerekir. Bu yöntemler ise her yerde bulunmayan ve de maliyeti oldukça yüksek tahlillerdir. Basit tahlillerle, içerisine bazı katkı maddeleri eklediğiniz bala, katkısızdır sertifikası alabilirsiniz. Bu nedenle kesin sonuçlar için detaylı tahlil yöntemleri uygulanmalı. Bunu siz tek başınıza gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden tanıdığınız ve güvenilir üreticilerden bal satın almalısınız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa üzerinde bakanlık onaylı barkodlar bulunan ürünleri tercih etmeniz gerekir. Aksi takdirde organik bal gözle ya da tatmayla anlaşılamaz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Organik Bal Nasıl Anlaşılır Ve Bal Nasıl Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık