Omuz Kasları Nasıl Çalışılır, Geliştirilir?

Resim bulunamadı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere omuz kaslarımızı nasıl çalıştıracağız onu anlatacağım, hareketlere geçmeden önce bazı uyarılarda bulunmam gerekli. Kas yapmak için uyku (dinlenme) ve beslenme çok çok önemlidir, eğer bunları yarım yamalak yaparsanız kaslarınızın gelişimi yavaş olacaktır, o yüzden bunlara çok dikkat etmeliyiz. Vvvve, sabırlı ve düzenli çalışmamız gereklidir, çalışırken hareketi doğru yapmalıyız, kendimizi kandırarak bir yere varamayız. O yüzden seviyemizi bilerek öz güvenle ve sabırla çalışmalıyız.

 

ÇALIŞMAMIZ NASIL OLMALI?

Çalışmalarımızda nefes çok çok önemlidir, nefes almayı asla unutmayın, hareketi yaparken nefesi verin, hareketi bitirirken nefes alın, mesela ağırlıklarla kolumuzu omuzdan yukarı kaldırırken nefesi verin, indirirken nefesi alın. Setler de önemlidir, 3 set çalışmalısınız, sayıları ise kendinize göre ayarlamalısınız. Genel olarak kas kütlesi istiyorsanız ağır, yavaş ve az tekrarlı çalışın (12-10-8 gibi) kuvvet istiyorsanız hızlı, doğal olarak hafif ve çok tekrarlı çalışmalısınız. Bu temel bir kanundur ve her kas çalışmasında geçerlidir.

 

EGZERSİZ ALETLERİMİZ 

Bir fitness salonuna giden kişi için pek anlam ifade etmeyebilir bu bölüm, çünkü çalışabileceği aletler hazırdır, bu bölüm ise aletleri olmayanlar içindir, hatta fitness’e giden bir kişinin de bu makaleyi okuyacağını sanmıyorum açıkçası :) Neyse biz aletlerimize geçelim:

2 adet pet şişe:

bu şişelerle biraz sonra aşağıda göreceğimiz hareketler yapacağız, gelişmemize oranla bu damacanaya kadar çıkabilir.

2 adet eşit ağırlıkta kitapta olabilir, yani yaratıcılığınızı kullanın arkadaşlar :)

 

 

EGZERSİZ HAREKETLERİMİZ

Hareketlere girmeden önce önemli bir konu, hatta çok çok önemli bir konu ısınmadır, eğer ısınma yapmazsak vücutta laktik asit (spor sonrası sabahı oluşan ağrı var ya hani…) birikimi içten bile olmaz. Daha kötüsü kas sakatlanmaları yaşayabilirsiniz, neyse, ısınmak için 5 dk. yerinizde koşun, hoplayın zıplayın… Damarlarınız belli olup, nefes alışınız arttığında ısınmışsınız demektir, hareketlere geçebilirsiniz.

  • Kolları yukarı kaldırmak: Elimize ağırlığımızı alıp, bir boks şampiyonu gibi kollarımızı 90 derece olana kadar indirip, yukarı kaldırmaktan oluşur.
  • Kolumuzu kaldırmak: Bu harekette ağırlığımızı alıp, kolumuzu hiç kırmadan omuzdan yukarı aşağı bir o bir o indirip kaldırmaktır.
  • Kollarımızı beraber kaldırmak: Kollarımızı hiç kırmadan ağırlığımızı bir karpuz tutar gibi tutup, indirip kaldırmaktır.

Hareketlerin yapılışını video izleyerek pekiştirebilirsiniz, hepinize bol çalışmalar :)

 

ERTUĞRUL YAŞE

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Omuz Kasları Nasıl Çalışılır, Geliştirilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık