Ökse Otunun Faydaları

Ökse Otunun Faydaları

Kanser, hipertansiyon, hepatit gibi önemli sağlık problemlerinin tedavi sürecinde kullanılan ve bu hastalıkların tedavisi ile alakalı bilimsel yönde geliştirilen araştırmalara konu edilen ökse otu daha çok sinirleri yatıştırmak ve oluşan kasılmaları önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Kanserin vücutta yayılmasının önüne geçtiği ve tümörleri küçültücü etkisi olduğu yönünde yapılan bilimsel açıklamalar birbirinden farklılık göstermektedir. Kimi araştırmalar pozitif yönde sonuçlar sunarken bazı araştırmalar ise tam aksini ifade eden sonuçlar sunmaktadır. Bunun yanı sıra kanser  hastalığının tedavi sürecinde kullanılmakta olan bazı ilaçların içeriğinde ökse otunun yer aldığı ileri  sürülmektedir.

Ökse otu bitkisinin sahip olduğu tansiyonu düşürme etkisi üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda olumlu yönde sonuçlar alınmıştır. 2009 senesinde “Journal of Traditional Chinese Medicine” adlı dergide yayımlanan ve hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmada 14 gün boyunca düzenli bir şekilde ökse otu özü tüketen hayvanların kan basıncının ciddi oranda düştüğü sonucuna ulaşılmıştır.

Ökse otunun bilinen diğer faydaları şu şekildedir:

1) Kan basıncının düşmesinde oldukça etkilidir.

2) Öksürüğün iyileştirilmesinde olumlu bir etkiye sahiptir.

3) Astım tedavisine olumlu sonuçlar sağlamasından dolayı tercih edilmektedir.

4) İshale problemine iyi geldiği bilinmektedir.

5) Regl öncesi sendromuna karşı olumlu etkilere sahiptir.

6) Sinirlerin yatıştırılmasında önemli etkiye sahiptir.

7) Epilepsi hastalığının tedavisinde önemli bir yardımcıdır.

ökse otu

Ökse Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çiğ bir şekilde tüketilen ökse otu kişide  nöbetlere yol açabilmektedir. Ender olarak rastlanmakla beraber kimi insanlarda ökse otu özü tüketimi anafilaktik şokunda dahil olduğu önemli alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Ayrıca ökse otu yemişlerinin kişide zehirlenme vakalarına neden olduğu bilinmektedir ve bu yemişler hiçbir şekilde tüketilmemelidir. İlaçlar ile olan etkileşimi hususunda yeterli veri yer almadığı için ökse otu ürünleri tüketilmeden önce kesinlikle hekiminiz danışmanı gerekmektedir. Gebe ve emzikli olan kadınların ökse otu özü, çayı ya da kapsüllerinden herhangi birini tüketmesi tavsiye edilmez.

Ökse Otu Çayının Hazırlanışı

Bu çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı ince ince kıyılmış ökse otunu 1 fincan soğuk su içerisine ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı 1 gün boyunca bekletin. Bu sürenin sonunda bu karışımı ısıtarak tüketebilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık