Okaliptüs Faydaları ve Zararları

Okaliptüs Faydaları ve Zararları

OKALİPTÜS NEDİR?

Mersingillerin bir alt grubu olan okaliptus; Okaliptus, Sıtma ağacı, Eucalyptus olarak da anılır. Okaliptüsün ortalama 600 türü vardır. Okaliptüs, hemen hemen 20 ila 70 cm boylarında olup, gövdesi griye çalan gümüş rentedir, odunu ise kırmızı renktedir. Üzerinde bazı yerlerinde çıkıntılar da bulunabilir. Taze olan yaprakları, gövdeyle bitişik, maviye çalan yeşil renkte geniş mızrak ucu şeklindedir. Çiçeklerinin kupa ve taç yaprakları bulunmayıp, oldukça sık tüyleri vardır. Meyveleri fazla miktarda tohum taşıyan kapsüller biçiminde meydana gelir. Okaliptüs ve türleri tohumlarıyla çoğalır. Bol güneş alan ve sulak yerlerdeki bataklıkları kurutmak, odunundan faydalanılmak için sık sık yetiştirilir.

 

OKALİPTÜS EN ÇOK NERELERDE YETİŞTİRİLİR?

Okaliptüs ağacının önemli maddelerinden biri olan “Eterik yağ”‘ın başlıca üretildiği ülkeler: Fas, Portekiz brezilya ve İspanya gibi ülkeler tarafından yetiştirilip, işlenmektedir. Ülkemizde ise Ege ve Akdeniz bölgelerinin sahile yakın bölgelerinde rahat bir biçimde yetiştirilebilir.

 

OKALİPTÜS NASIL TOPLANIR, NASIL SAKLANIR?

Okaliptüs, kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen bir bitki olduğu için yaprakları her mevsim toplanabilir. Ancak yaprakları yüksek oranda Eterik Yağ içerdiği için Mayıs ve Eylül ayları içerisinde toplanması daha mantıklı olur.

 

OKALİPTÜS BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Öksürük, nezle, bronşit, boğaz ve burun şikayetlerinde oldukça etkilidir. Balgam söktürücü özelliği vardır ve göğüsümüzü yumuşatır.

Kas kasılmaları, romatizma ağrıları ve üşütme neticesinde ortaya çıkan şikayetlerde oldukça etkilidir.

Bedene bir çok yönden güçlendirir.

İdrar yolları anti – septiği özelliği vardır.

Ağız kokularını yok edici özelliği vardır.Ağız konsunu en iyi gidermek için: zeytinyağlı yada ispirtolu eriyikleri ile ağızda gargara yapılır.

 

Okaliptüs çayı yapımı: 

Bir tutam yaş okaliptüs yaprağı alınır, 2 su bardağı kaynar su üzerine dökülür, 10 dakika demlenmesi için bekledikten sonra (istenirse) şekerle tatlandırılarak günde ila yada üç kez içilebilir.

 

 

 

Okaliptüs lapası yapımı:

İhtiyaç olan & istenilen miktarda yaş okaliptüs yaprağı alınır, havanda iyice dövülür ve lapa haline gelmiş olur. Bu lapayla vücudumuzun istediğimiz bir bölgesine masaj amaçlı olarak sürülebilir.

 

DİKKAT!

Okaliptüs’ün fazla miktarlarda alınması zehirlenmelere neden olabilir.

Okaliptüsle her haşır neşir olduğumuz olaydan sonra ellerimizi iyice yıkamalıyız ve asla gözlerimize dokunmamalıyız.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Okaliptüs Faydaları ve Zararları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık