Öğürmek Belirtileri ve Geçirme Yolları

16 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Mide bulantısına bağlı öğürmek ve kusmak belirli bir hastalığın belirtisi olabilir. Öğürme midenin boş olmasına rağmen, midede bulunan temiz salgıların çıkarılmasıdır.Öğürmeye neden olan sebeplerin iyice araştırılarak tespit edilmesi ve tespitten sonra mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Öğürme belirtilerinin kontrolü hem yaşam kalitesi, hem de sıvı kaybının önlenmesi açısından çok önemlidir. Vücudun sıvı kaybı öğürmeyi daha da artırdığı gibi, kusmayı da çoğaltarak tetikler. Öğürmenin ve kusmanın tedavisi için halen ilaçla yapılabilmektedir.

Mide bulantısı ve kusma fiili başlı başına bir hastalık değildir fakat kesinlikle bir hastalığın habercisi olabilir.

 

 

Öğürmenin Nedenleri

Akut Gastrit: Enfeksiyonlar. Mide gribi (mide üşütmesi), yiyeceklerden zehirlenme,

Beyinden gelen sinyallerin neden olduğu merkezi nedenler: Baş ağrısı, ağırlıklı olarak migren öğürme, mide bulantası ve kusma ile bağlantısı olduğu düşünülmektedir. İç kulak rahatsızlıkları. İç kulakta sıvı eksilmesi veya aşarı sıvı üretimi, denge sorunları, araç tutması, deniz tutması öğürmeye neden olabilir. Ayrıca kafatası içindeki basıncın artması öğürme veya kusmaya neden olabilmektedir. Kafatası içi basıncını travma sonrası kafada şişlik, menenjit vb. hastalıkları, tümör oluşumları, kan dolaşımı ve basıncındaki dengesizlikler ve değişimler. Beyin sarsıntıları ve belirli uyarıcılar da öğürmeye yol açmaktadır.

Hastalık habercisi olan veya bir hastalığa bağlı nedenler: Diyabet hastalarında mide düzgün çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda mide düzgün bir boşaltım yapamaz. Bu da mide bulantısına ve öğürmeye yol açabilmektedir. Ayrıca karin içi organların rahatsızlıkları da mide bulantısı ve akabinde öğürmeye neden olmaktadır. Hepatit, safra kesesi, pankreas iltihabı, böbrek hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıkları mide bulantası ve öğürmeye sebep olabilmektedir.

Midenin tahriş olması: Mideyi tahriş eden alkol, sigara, aspirin, ibuprofen, entienflamatuar ilaçlar, mide ülseri, Gastroözofageal reflü hastalığı (özofajit reflüsü) mide çeperini tahriş ederek öğürme ve kusmaya neden olabilir.

 

 

 

Tedavisi

 

Öğürmeyi geçirmek için mideyi dinlendirmek ama bunun yanı sıra sıvı kaybını önlemek çok önemlidir. Öğürmenin başlaması ile birlikte bol sıvı tüketilmeli, beslenme mideyi yormayacak şekilde düzenlenmelidir. Her ne kadar öğürme esnasında devamlı surette sıvı çıkarılsa da bu husus dikkate alınmamalı, devamlı olarak sıvı kaybını önlemek için sıvı tüketimi artırılmalıdır. Sıvı olarak temiz su, sporcular için üretilen içecekler, çorbalar, bulsu içecekler, meyve suları veya sulu meyveler sıvı kaybınızı engelleyecektir. Öğürme 24 saatten fazla sürdüyse mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Öğürmek Belirtileri ve Geçirme Yolları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Memnune özözen diyor ki:

    4aydır mide bulantısı olmadan ani ögürmelerim var gece uyku sırasındada oluyor gün içerisindede refleks düşünüldüğü ilaç kullandım sonuç alamadım ayrıca tiroit ksek tansiyon tip 2diabet hipo gılisemi hastalığım olduğu için ilaç kullanıyorum karnımınüst kısmında sag kaburganın içine doğruhafif hafif karıncalanma oluyor ara sıra sanki orada bişey kıpırdıyor gibi zamansız ve devamlı öğörtüler beni halsizlik bıraktı cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Yorum Yaz

Yukarı Çık