Ödem Neden Oluşur ve Nasıl Anlaşılır?

Ödem Neden Oluşur ve Nasıl Anlaşılır?

ÖDEM NEDİR

Ödem, vücuda belirli bir zaman içerisinde su girişi olmadığında, vücudun kendisini korumak için oraya çıkardığı vücudun belirli bölgelerine su birikmesi durumdur.

 

ÖDEMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ödemin belirtileri vücudun bölgelerine göre değişiklik gösterir. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir. Örnek olarak; böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve devamlı oturmaya bağlı ödemler, yer çekimin etkiyle birlikte bacaklar ve ayak bileklerinde toplanır.

Damarların tıkanması veya toplar damara baskı oluşmasına bağlı ödemlerse tek kol, veya tek bacak olarak şişmeyle ortaya çıkar.

İç organlarda sıvı toplanmasına bağlı olarak ortaya çıkan ödemlerse bulunduğu organda kendini belli eder; nefes darlığın varsa, akciğer ödemi oluşmuş olabilir gibi…

 

ÖDEM NASIL ANLAŞILIR?

Derinin altındaki dokuda sıvı toplandığında vücudun o bölümünde belirgin şişlikler oluşur ve deri gerilir. Oluşan şişliğe parmakla baskı yapıldığında, oluşan çukurluk tekrar şişip, eski haline dönüyorsa vücutta ödem oluşmuş demektir.

 

ÖDEME NEDEN OLAN HASTALIKLAR NELERDİR?

Böbreklerde olan hastalıklar; kalpte olan hastalıklar; damarlarda oluşan hastalıklar; hormon bozuklukları; karaciğerler de oluşan hastalıklar.

 

ÖDEMİN HASTALIK DIŞINDA OLUŞTUĞU NEDENLER NELERDİR?

Az miktarlarda su tüketmek; stres altında kalmak; fazla tuzlu yiyecekleri, fazla tüketmek; fazla kilolar; regl öncesi dönemde; fazla miktarda karbonhidrat içeren besinler tüketmek; uzun zaman ayakta durmak; hamilelik zamanında oluşan ödemler olarak sıralanabilir.

 

ÖDEMİN OLUŞMAMASI İÇİN NE ŞEKİLDE BESLENMELİYİZ?

İlk olarak düzenli su tüketmeden başlayalım: Günde en az 2 litre su tüketmeliyiz, havanın sıcak olduğu dönemlerde ve sporcu kişilerde bu  miktar daha da artmalı; mesela sadece 5 km lik bir bisiklet sürüşünde 1.5 lt civarında su tüketilir. Su içme alışkanlığı olmayanlar kendilerine bunu hatırlatacak önlemler almalılar: masada her zaman su bulunması, “Su İç” yazılı mantar pano notları gibi…

 

 

İkinci olarak kilo oranımızdan devam edelim: Kilomuz boy ve kilomuzla ölçülen (google dan araştırıp bulabilirsiniz, kolay bir hesap) “vücut kitle endeksi”miz ideal oranda olmalı, bu oranın üzerindeyse spor yapmaya başlanmalı ve kendimizi daha az yemeye sevketmeliyiz.

Bir diğeri ise; posa içeriği bulunan içecekler tüketmektir. İçeriğinde posa bulunan içecekler bağırsak çalışmasına yardımcı olduğundan, ödemden kurtulmada yardımcı olur.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Ödem Neden Oluşur ve Nasıl Anlaşılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık