Obezite Belirtileri ve OBEZLİK Hakkında Herşey!

Obezite Belirtileri ve OBEZLİK Hakkında Herşey!

Beslenme, anne karnından başlayıp yaşamın sonlandığı vakte kadar devam eden temel ihtiyaçtır. İnsanın gelişmesinde, büyümesinde ve sağlıklı bir bitey olmasındaki temel neden besinlerdir. Bu sebeple dengeli beslenmenin ömrümüzü sağlıklı bir vaziyette geçirmemiz için dikkat etmemiz gereken bir husustur. Sadece karın doyurmak, açlığı gidermenin ve canının çektiği şeyleri yemenin veya içmenin sonucu sağlık sorunu çekmenize etken olmaktadır.

Günümüzde aperatif yiyeceklerin fazlasıyla tüketilmesi, dengesiz beslenme ve dikkat etmeme gibi nedenlerden dolayı obezite sorunuyla oldukça karşılaşılmaktadır. Yağ dokusunun, yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzdeliklere bakıldığında 15-18 arası, kadınlarda ise 20-25 arasında olması normaldir. Bu oranın erkeklerde 25, kadınlarda da 30’u geçmesi durumunda oluşacak tehlikelerle birlikte obezite hastalığı da baş göstermektedir. Günlük alınan enerji ile harcanan enerji arasında bir denge olması gerekir. Bu denge bozulduğu zaman enerji, vücutta yağ olarak oluşmakta ve obeziteye sebep olmaktadır.  Bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

obezite nedir

OBEZİTENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Obezite, bir bakıma şişmanlık hastalığı insanı psikolojik olarak da etkileyen bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda obezitenin beraberinde getirmiş olduğu birçok hastalıkla da karşı karşıya kalmak olağandır. Vücutta biriken yağ ile birlikte diğer organlara da zarar vermekte ve hastalıklara yol açmaktadır.

Şişmanlama belirtileri ile başlayan obezite, insanın hareketlerini sınırlamakta ve yaşam dengesini bozmaktadır. Bununla birlikte, günlük hayatınızda yaptığınız çoğu eylemi yapmakta zorlanabilirsiniz. Hareketlerinizin kısıtlanmasıyla birlikte, nefes alıp verişleriniz çoğalır. Çoğu hareketinizle nefes kesintileri, çabuk yorulma, terleme gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür.

Kalp hastalıkları, şeker, tansiyon, kolesterol, solunum rahatsızlığı, eklem hastalığı, safra kesesi hastalığı ve bazı kanser ile ilgili bakteri, virüs ve yetersizliklere karşı vücut önlem alamaz, sağlığınız tehlikeye girer.

obezite belirtileri

OBEZİTE İLE SAVAŞMAK!

Obezite, şişmanlama hastalığıyla baş etmek tabi ki mümkündür. Öncelikle kişi, bununla başa çıkabileceğini kendisini ikna etmesi gerekir. Bu rahatsızlıklarıyla başa çıkmak kolay değildir. Uzman doktorlar yardımıyla işlerini kolaylaştırabilirler. Obezite hastası olan kişi öncelikle doktoruna gözüküp bütün tahlillerini yaptırması ve buna göre önlem alması gerekmektedir. Zaten alanında uzman bir doktor, hastayı yönlendirecektir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Obezite Belirtileri ve OBEZLİK Hakkında Herşey! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık