Nezle Nasıl Geçer?

27 Nisan 2014
Resim bulunamadı

Burun vücuda havanın giriş yeridir. Burundaki kıllar, havadaki toz ve bakterileri engellemek için yarar engelleyemediği bakteriler burundan soluk borusuna geçerek nezleye sebep olur. Burunun için deki mukoza bölgesine yerleşerek kuluçkaya yatar. Kuluçka yaklaşık 3 gün sürmektedir. Burun bu olay sonucunda tıkanma başlar. Vücut bu virüsleri dışa atmak için; hapşırma, burun akıntısı ve ara sıra ateş yükselmesi gibi tepkiler gösterir. Aşırı derecede önemli bir hastalık değildir. Vücut bu hastalığı 1 hafta sonra üzerinden atacaktır. Nezle genellikle griple karıştırılan bir hastalıktır. Grip virüsler tarafından ortaya çıkan, yüksek ateş burun akıntısı, kas ağrısı ve halsizlik belirtileri ile belirlenen bir hastalıktır. Nezle ve grip bulaşıcı bir hastalıktır. Nezleyi ani hava değişimleri de etkiler. Genellikle sonbahar aylarında daha yoğun görülür. bu hastalığa çocuklar daha çok yakalansa da yetişkinlerde daha sık görülür. Sadece çocukların bünyeleri daha zayıf olduğunda pek dayanamazlar. Genelde çocuklar, yılda 3-4 kere yetişkinlerde ise 2-3 kere bu hastalığa yakalanır.

 

 Nezlenin Belirtileri?

Çocuklarda; nefes alıp vermede zorlanma, ateşin hafif hafif yükselmesi, yemek yemede zorlanma, güçsüzleşme, boğaz kuruluğu ve yutkunmakta zorluk çekme. Genelde çocuk olduklarında dolayı ateşinden korkulmaktadır yalnız korkmanıza gerek yok. hastalık belirtilerinde olduğu için sizi yanıltmasın.

Yetişkinlerde; burun akıntısı, tıkanma, hapşırma ,kusma, boğaz kaşıntısı, ishal, ve iştah kaybı görülebilir. ilk günlerde zorluk çekebilirsiniz ama sonradan azalacaktır ve genel bir sağlık problemi olmaz. Hasta bir hafta 10 günü içerisinde iyileşecektir. Eğer geçmez ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

Nezle Nasıl Tedavi Edilebilir?

 

Nezlenin aşısı yoktur eğer ilaç almanız gerekirse doktorunuz kontrolünde alabilirsiniz. Nezle çok ciddi bir hastalık değildir ve evde kendi başınıza tedavi edebilirsiniz. Tedavi süreci ve şekli Grip ile aynıdır.

Genelde kış ve son bahar aylarında oluşan bu hastalık, c vitamini ve yeteri dinlenme ile vücuttan kolaylıkla atılabilir. Nezle bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı kişilerden uzak durması hastalığın yayılmasına engel olur. Aşırı ağrı ve ateş sonucu ağrı kesici, ateş düşürücü haplar kullanılabilir. Burun tıkanması için ise burun açıcı spreyler kullanılmasında fayda var

Bebekler için ise özellikle emzirme döneminde olan bebeklerde Emzirme sıklaştırılabilir. Bebeğin hastalığını rahatlatmak için ise burnunu temizlemek, nefes alıp verişini rahatlatacaktır. Hastalık nedeni olan ateşden dolayı bebeğin ateşli olduğu zaman sık giydirmemek de fazda vardır.

 

Nezle Olmamak İçin Alınabilecek Önlemler

Başkalarının mendilini, bardağını, fırçasını, kaşığını, çatalını v.b. eşyalarını kullanmamak

  • Alkol ve Sigara tüketimini azaltmak.
  • Meyve ve sebze tüketimine dikkat etmek.
  • Ellerinizi sık sık yıkamak.
  • Kirli yerlerde bulunmamak.
  • Düzenli spor yapmak. Buna yürüyüş ve koşuda dahil olmak üzere aksatılmamalıdır.
  • Kalabalık ortamlarda uzun süreli kalmamak.
  • Kişilerle yakın temasa geçmemek.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hali Yikama Ve Temizleme diyor ki:

    tavsiyeleriniz için teşekkürler işe yara sağolun

Yorum Yaz

Yukarı Çık