Nefes Alırken Sırtta veya Göğüste Batma Neden Olur?

Resim bulunamadı

Akciğerlerin çevresini saran zarların arasında sıvı toplaması sonucu ile ortaya çıkan hastalıklara, Plörezi denir. Halk arasında bu hastalığa zatülcenp denir. Her yaştan insanda görülen bu hastalığın, kalp yetersizliğinden romatizmal hastalıklara, tüberkülozdan kansere 50’den fazla nedeni bulunmaktadır. Zatürre hastalığının sebep olduğu plörezilere her yaşta rastlanabilir.

 

PLÖREZİNİN BELİRTİLERİ

Esas hastalığa bağlı olarak plörezinin belirtileri değişse de genel belirtileri nefes darlığı, yan ağrısı ve kuru öksürüktür. Göğüs duvarının tek bir noktasında hissedilen ağrılar hastalığın ilk belirtisidir. Sırtta ya da göğsün yan taraflarında da olabilir. Ağrının en önemli özelliği ise; öksürürken, derin nefes alırken, hapşırırken bıçak ucu batar tarzda şiddetli olmasıdır. Bu tarz bir ağrı duyulmasının nedeni ise, iltihap yapan akciğer zarlarının solunum hareketleri sonucunda birbiri ile sürtünmesidir. Plörezi hastaları ağrının en çok olduğu noktayı gösterdiğinde ve bu nokta dinleme aleti ile dinlendiğinde frotman adında ses duyulur. Bu ses hastalar tarafından da duyulabilir. Meşin gıcırtısına benzetilir.

 

 

 

 • Öksürük: Plörezi hastalarında kuru bir öksürük vardır. Akciğer zarlarındaki öksürük refleksi doğuran noktaların uyarılması sonucunda öksürük meydana gelir. Hastaların öksürüğü kurudur ve bu nedenle balgam çıkarmazlar. Öksürük batar tarzında ağrıya neden olduğu için hastayı ciddi anlamda rahatsız eder. Hastalar genellikle öksürdüğü zaman ağrıyı önlemek için ağrının olduğu taraf doğru yatar.
 • Nefes Darlığı: Akciğer zarları arasından toplanan sıvının miktarına bağlı olarak nefes darlığı gözükebilir. Sıvının akciğerleri sıkıştırması sonucunda hareket edememesi nefes darlığına neden olur. Sıvı miktarı fazla olan hastalar sırtüstü yatamazlar. Fakat sıvının bulunduğu tarafın üzerine yatarak acıyı minimum hissederler.

 

 

 • Zatürreye Bağlı Plörezi: Genel olarak fark edilmese de zatürre teşhisi koyulan birçok hasta da plörezi görülür. Ancak bunun için herhangi bir özel tedaviye ihtiyaç duyulmaz, çünkü zatürre için kullanılan antibiyotikler sıvının düzelmesine yardımcı olur. Toplanan sıvıda mikroplar varsa ya da zatürre tedavisi tam olarak yapılamadıysa bu tür plöreziler ampiyeme dönüşür. Bunun tedavisi için göğüs boşluğuna içi su dolu kapalı bir şişeye bağlı olan diren konması ve oradaki ampiyeme temizlenen kadar kalması gerekir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Nefes Alırken Sırtta veya Göğüste Batma Neden Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. mustafa köse diyor ki:

  sırtımda sol tarafta daha baskın bir ağrı var sırtıma bıçak saplıyorlar sanki öksürükde var geniz akıntısıda nefes darlığı var , doktorlar bir şey yok diyo filmde birşey çıkmıyor chek upada girdim acı bademde bir sorun yok diyo ama uzun zamandan beri nefes darlığı var

 2. onderr diyor ki:

  Psikolojiktir. Stres, sıkıntı varsa da olur-muş. Bazen de sigara gibi etkileri oluyor-muş. Vücut sigarayı kaldırmıyor gibi

  1. Selim diyor ki:

   Peki geçer mi eğer sigaradan dolayısıyla bir bilginiz varmıdır?

 3. Adem YARDİBİ diyor ki:

  Selamünaleyküm hayırlı geceler. Benim bi sorum olacak hocam. Benim nefes alırken sırt bölgem de iki kürek kemiği arasında omurga kemiğim de bi ağrı oluşuyor. esnemek için aldığım nefesimi rahat alamıyorum. Sigara alkol vs de kullanmıyorum. Öksürük falanda yok sebebi ne olabilir. Çok teşekkürler.

Yorum Yaz

Yukarı Çık