Nasır Neden Olur ve İyileşir mi?

29 Ağustos 2014
Nasır Neden Olur ve İyileşir mi?

Vücudumuzun çok sık kullanılan ve basınca maruz kalan bölgelerinde  (ayak ve eller) bulunan derinin boynuzsu tabakanın kalınlaşması ve derinin keratine dönüşmesi sonucu oluşan deri değişimleridir. Bu deri değişimlerinin sebebi vücudun kendisini korumu refleksi olarak da nitelendirilebilir. Çünkü çok sık kullanılan ve devamlı ve uzun süre basınca maruz kalan deri kendisini ve altındaki yumuşak dokuyu korumak için kalınlaşır. Bu kalınlaşma sonucunda derinin altındaki bölgeye, sürtünme, sık kullanılma ve basınç nedeni zarar gelmesi önlenmiş olur. Nasırın ayak tabanında ve avuç içinde geniş bir bölgede oluşması genel olarak bizi rahatsız etmez. Ama dar ve küçük bir bölgede meydana gelen nasır çoğunlukla bizleri oldukça rahatsız eder ve hatta yaşam kalitemizi düşürür çünkü dar ve küçük bir bölgede meydana gelen nasır ters piramit şeklindedir. Piramidin tepe noktası ayağın iç kısmında taban kısmı ise ayak tabanındadır. Bu da özellikle ayakta meydana gelen nasırlar için daha çok geçerli olmak üzere ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur.

Nasırlar dar ayakkabılar, sert zeminlerde uzun süre çalışmak ve ayakta kalmak, hatta iki parmağın arasındaki sürtünme sonucu bile oluşabilir. En sık görülen nasır türü Çelloma Dura, ayak parmaklarını yürürken ayakkabıya temas eden bölgelerinde görülür.

 

 

Nasırın Sebepleri

Çok dar ve sıkı ayakkabı giymek

Ayaklara uygun olmayan ayakkabı giymek.
Yüksek topuklu ayakkabılar
Ayak parmaklarındaki doğuştan gelen deformasyonlar
Ayak kemiklerinin belirgin olması.
Ayağın içe veya dışa doğru basması ve yanlış yürüme şekilleri.

 

 

Nasırın Tedavisi

Nasırların tedavisi iki türlüdür. Birincisi evde kendi kendine yapılan tedavi.  Ponza taşı ile nasırlı bölgeyi ovalayarak ölü deriyi almak. Bu işlemi ölü deriyi yumuşattıktan sonra dairesel hareketlerle ve canlı deriye zarar vermeden yapmak ve üç, dört seans tekrarlamak nazırın temizlenmesine yetecektir. İkinci nasır tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Kesinlikle cerrahi müdahale cümlesi sizleri korkutmasın. Küçük bir müdahale ile nasırlarınızdan kurtulabilir ve müdahale sonrası günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Ayrıca eczanelerde satılan ve nasırlı bölgeye yapıştırılarak kullanılan bantları da kullanarak nasırlarınıza veda edebilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Nasır Neden Olur ve İyileşir mi? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık