Nar Meyvesinin Faydaları ve Nelere İyi Gelir

Resim bulunamadı

Çiçeğinden kabuğuna sayısız faydası olan, her tanesi şifa dolu bir meyvedir nar… Adeta doğal bir ilaç, antibiyotiktir.     

Çok çeşitli kullanım alanı vardır. Taneleri özellikle kış aylarında bol tüketildiğinde hastalıklardan korur.  Kök ve gövde kabukları tıpta kullanılır. Pasta ürünlerinde, jöle ve marmelat olarak kullanılır. Zar ve kabukları eskiden ip ve kumaş boyamada kullanılırdı.

Potasyum, demir, kalsiyum, çinko, C,B1, B2 gibi pek çok vitamin ihtiva eden nar, mucizevî bir şifa kaynağıdır. İdrar söktürücü özelliğinin yanı sıra cildi güzelleştirip pürüzsüzleştirir.

Bitkisel östrojen içermesi sebebiyle kadınların menopoz sıkıntılarına iyi gelir. Nar çekirdeğinin yağı gençlik iksiri olarak bilinir ve cilt kremlerinde, şampuanlarda ve selüloit kremlerinde kullanılır. Suyu sıkılıp koyu bir kıvama gelene kadar kaynatılır ve nar ekşisi olarak adlandırılır. Nar ekşisi, salatalarda ve yemeklerde kullanılır.

Orta Doğu’da, Yunanistan’da yüzyıllar boyu şifa amaçlı kullanılmış, ilahi kitaplarda cennet meyvesi olarak adlandırılmıştır. Toksin atımını kolaylaştırması sebebiyle böbrekleri korur, sigara ve alkol bağımlılarının bol bol tüketmesi önerilir.

 

1-Narın Faydaları:

Enerji verir,  yorgunluğu ve çarpıntıyı giderir. Damar sertliğini önleyici, tansiyonu dengeleyici özelliği vardır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve cilt enfeksiyonlarına iyi gelir. Mideyi temizlediği ve zarları ile birlikte yendiğinde mide ülserini iyileştirdiği de bilinmektedir.

Boğaza, akciğerlere, mide yanmalarına iyi gelir,  öksürüğü keser. Damar sağlığını, özellikle de kalbi korur ve kan yapıcıdır. Enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli tutar. Kötü kolesterolü engeller. Ayrıca deniz tutmasına iyi gelmektedir.

Şeker seviyesini dengelemesi bakımından özellikle şeker hastaları düzenli olarak tüketmelidir.  Kurutulup öğütülmüş nar çekirdeğinin cildi sıkılaştırıp yaşlanmayı geciktirdiği de bilinmektedir. Nar suyu sesi açar, kas ağrılarına iyi gelir, kan basıncını düşürür.

Yemesi biraz zahmetlidir narın, fakat pek çok derdin de devasıdır.

 

2-Hangi Hastalıklardan Korur:

Cilt, prostat ve meme kanserine karşı koruyucudur. Mide iltihabı, ağız yaraları, damar sertliği ve tıkanıklığı, grip ve soğuk algınlığı, bağırsak parazitleri, romatizma ağrıları, böbrek hastalıkları, sedef, egzama, basur gibi birçok hastalığın doğal şifacısıdır. Hem sağlık ve güzellik, hem de iyi beslenme için bol bol tüketilmelidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Nar Meyvesinin Faydaları ve Nelere İyi Gelir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık