Misvak Kullanmanın Faydaları

Resim bulunamadı

Diş sağlığı gençlik zamanında dikkate alınmayan ancak dişler elden gidince çok önemli bir şekilde insanlar tarafından ilgi gösterilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Genel anlamda zaten her konuda genel insan davranışı böyledir. İnsanlar bir şeye sahip iken değerini bilmezler, kaybettiklerinde o konunun dünyanın en önemli meselesi olduğu noktasında söylemlerde bulunurlar. Diş konusu da tam olarak böyle bir konu olarak karşımıza geliyor. Bir çok yaşlıya gidip en büyük sorunun ne diye sorsak kesinlikle dişlerim diye yanıtlar alırız. Çünkü insanın en ama en temel ihtiyacı olan yemek yeme işini kötü dişler ile yapamazsınız. Yapamadığınız anda da moraliniz çok bozulur. Bunun sebebinin dişler olduğunu anlayınca ve bu çeşit bir durum içine girince en büyük sorununuzun dişler olduğunu düşünürsünüz. Bu çok ama çok önemli bir durumdur çünkü dişler ne kadar teknoloji ve tıp gelişse de taklidinin yerine koyulamayacağı yaradılıştan ileri gelen bir mükemmel durumdur.

Binlerce yıl önce bildirilen gerçek…

Dişler konusunda tarihten bu yana her zaman bir önem göstermek ile ilgili bir duruştan bahsedebiliriz. Bu duruş her zaman dişlerin temiz tutulması gerekliliği ile birlikte ele alınmıştır. Özellikle İslamiyet’in kuruluş zamanlarında peygamber efendimiz Hz.Muhammed’in diş bakımı ile ilgili ne kadar önemli davranışları olduğu günümüze kadar aktarılmıştır. Özellikle misvak kullanmanın faydaları noktasında çevresine diş bakımının ne kadar önemli olduğunu sürekli anlatmıştır.

İslamiyet inanışında da peygamber efendimizin tüm davranışlarını uygulayarak sünnet anlamında daha iyi bir Müslüman olmayı hedefleyen kişiler de misvak kullanarak diş bakımlarını günümüzde de devam ettirmektedirler.

Özellikle bazı pazarlarda satılan misvak her zaman müşteri bulmakta sıkıntı çekmeyen bir ürün olmuştur. Aslen bir ağaç parçası olan misvak ile dişlere sürtünme yapmak suretiyle güzel bir temizlik şekli yaratmak mümkündür. Bu da tarihten bu yana bu kültürde diş bakımının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ağaç parçası ile dişleri temizlemenin faydası dişlerin daha kuvvetlenmesi ve temizlenmesidir. Bu durum da bu ağaç parçasında bulunan mineraller ile net bir şekilde mümkün olabiliyor.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Misvak Kullanmanın Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık