Migren Belirtileri ve Alında Ağrı

19 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Migren tekrar eden baş ağrıları ve baş ağrıları ile birlikte kusma, bulantı gibi belirtilerle kendisini gösteren, sık görülen ve iş görmeyi engelleyebilen kronik bir hastalıktır. En sık rastlanan rahatsızlık baş ağrısıdır. Baş ağrılarının içerisinde en yaygın olarak görülen türü ise migrendir.

 

 

Belirtileri

Migren atakları geldiği andan itibaren zonklama şeklinde kendisini gösterir. Aktivite yapılması durumunda artış gösterir. Orta şiddetli, tek taraflı veya bölgesel olabilen baş ağrısı ve beraberinde bulantı, kusma, iştahsızlık, ışıktan, sesten, kokudan aşırı derecede rahatsız olma ve hassasiyet geliştirme görülür. Bu tip özellikleri taşıyan baş ağrıları genel olarak migren olarak adlandırılır.

Migren tetikleyicilerinin başında stres gelir. Stresi, açlık, öğün atlama, düzensiz uyku, ağır iş yapmak, oldukça ağır kokular, sigara dumanı, vücudun hassasiyet geliştirdiği bazı yiyecekler (çikolata, küflü peynir, kuruyemiş) alkol, hava değişimi ve havanın rüzgâr durumu kadınların regl dönemleri takip eder. Fakat bu faktörlerin tamamı migren için geçerli olmayabilir.

 

Hastanın hangi faktörlerden etkilenerek migren atakları geliştirdiğinin tespit çok ama çok önemlidir. Çünkü migren tetikleyicilerini öğrenilmesi ile tedavi buna göre yönlendirilir. Ve hastaya migren tetikleyicilerinden uzak kalması öğütlenir. Bu şekilde migreni ataklarının azaltılması ve gelen atakların hafif derecede seyretmesi sağlanabilir.

 

 

Migren Çeşitleri

İki türlü migren vardır. Auralı ve Aurasız migren. Aura: Migren atağı gelmeden önce ortaya çıkabilen, genel olarak bir saatlik zaman dilimini kapsayan bir dönemdir. Aura esnasında görme yeteneğinde azalma veya tamamen kaybolma, ışık çakmaları gibi görsel etkiler, yüzde ve vücutta iğnelenme, baş dönmesi, güçtün düşme meydana gelir. Genel olarak migren hastalarının % 70 lik bir bölümünde Aurasız Migren bulunmaktadır. Ayrıca birde menstruel migren vardır. Bu migren kadınların regl dönemlerinde görülür. Baş ağrısının % 90 ını regl den iki gün ve adetin son günü arasında meydana gelmesi bir tip migrenlerde gösterilir.

Migren tedavi edilebilen bir hastalıktır. Migreni tetikleyen durumlardan hassasiyetle kaçınılması, doktorun devamlı olarak kontrolü altında bulunulması ve yeterli dozda ve yeterli sürede ilaç kullanılmasının önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Migren Belirtileri ve Alında Ağrı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık