Migren Ağrılarını Azaltmak için Yöntemler

29 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Migren birçok insanın hayatını her anlamda etkileyen, kronik ve çözümsüz olduğuna inanılan bir hastalıktır. Migren atakları kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyebilir, hatta hayattan geri kalmasına sebep olabilir. Kişiler migren atakları yüzünden güçsüz düşer, bu atakları mide bulantısı veya kusma eşlik edebilir. Bazen saatler, bazen günler sürebilen migren atakları yaşam kalitesini bir hayli düşürür. İki tip migren hastası vardır; ilk tip atakların geleceğini önceden hissedebilir. Bu his gözde ışık çakmaları, başın belli bir bölgesinin uyuşması veya tatlı yeme isteği ile gerçekleşebilir. Migren atağı geçireceğini anlayanlar ağrı kesiciler ile migreni şiddetlenmeden durdurabilir. Diğer tür ise atağı önceden kestiremez. Bu durumda da çok şiddetli ağrılar yaşamaları olasıdır. Peki migrenin şiddetini azaltmak için ne yapmak gerekir? Uzmanlar öncelikle migren hastalarının peynir çeşitlerinden uzak durmasını tavsiye ediyor. Peynir atakları tetikleyebiliyor. Bunun yanında tüm hastalıklarda olduğu gibi stresten uzaklaşmaya çalışmalısınız. Stres, migren ataklarını tetikleyen önemli bir faktördür.

Bu noktada migren ağrılarını azaltmak için yöntemler arıyorsak;

Öncelikle herkesin benimsediği yöntemler olarak yoga ve meditasyona başlamak sizin için iyi olabilir. Bu aşamada bu yapılacak aktiviteler için eğitim almanız gerekebilir ya da internet yardımıyla gereken şeyleri yapabilirsiniz. Bunun dışında uyku ihtiyacınızın tamamen karşılanıp karşılanmadığı noktasında tüm şüpheleri ortadan kaldırın. Çünkü yeteri kadar uyumamak da migreni tetikleyebilir. Spor yapar iseniz migreninizin tutmadığını göreceksiniz. Hafif anlamda hareket ederek kendinize başka açıdan da bir iyilik yapabilirsiniz.

Bununla birlikte çok net bir şey vardır ki beyninizi bir şey ile meşgul ederseniz migren sizi zaman ile terk edecektir. Yani kitap okumak bu noktada en güzel seçenek olabilir. Masaj konusunu da ciddiye almanızı size önerebiliriz. Çünkü ataklar öncesinde ya da esnasında yapılacak masajlar geçirdiğiniz ya da geçireceğiniz atağın şiddetini azaltabilir ve zamanla da yok edebilir. Bu noktada masajın etkisinden şüpheniz olmasın.
Böylesine hayatınızı etkileyen bir konunun genel anlamda hayatınızdan çıkması da imkansızken, yapmanız gereken en önemli şey bu tavsiyelere uymaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Migren Ağrılarını Azaltmak için Yöntemler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık