Mide Yanmasının Sebepleri ve Düzensiz Beslenme İlişkisi

15 Ağustos 2014
Resim bulunamadı

Mide yanması hemen herkesin başına gelmiş bir rahatsızlıktır. Mide asitinin yemek borusuna doğru çıkması nedeni ile yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşimedir. Aslında meydana gelen olay mide yanması değil, yemek borusu ve gırtlağın yanma ve ekşimesi olayıdır. Bazen hemen her gün olurken bazen de aylarca mide ekşimesi yaşamayabilirsiniz. Genel olarak toplumun % 30 – 40 gibi yüksek bir kesiminde mide yanması görülür.

 

 

Neden Olur?

Mide yanmasına sebep olan besinler genellikle mide ve yemek borusunun birleştiği yerdeki kasların gevşemesine yol açan besinlerdir. Kızartma, nane, soğan, sarımsak, çikolata, aşırı yağlı ve baharatlı besinler mide yanmasına neden olur. Mide yanması nedeni ile yemek borusunda yara çıkabilir. Bu yara yemek borusunun daralmasına ve yemek borusu mukozasının yapısının değişerek kansere oluşumuna yol açması ihtimal dâhilindedir. Ayrıca kanser oluşumu esnasında mide yanması ile ilgili şikâyetler artar ve ağırlaşır.

 

 

Tedavisi

Mide yanmasında uygulanan tedavilerin ilki ilaçla tedavidir. Kullanılan ilaçlar (antiasit – karbonat) midedeki asiti etkisizleştirerek yanmayı engeller veya midenin asit salgısını engelleyerek mide yanmasını engeller. Bu ilaçları kesinlikle doktor kontrolünde ve reçeteli olarak kullanmanız gerekir.

Ayrıca endoskopik tedavi yöntemi ile mide ile yemek borusunun birleştiği yerdeki kasın daraltılarak mide salgısının yukarı çıkması engellenebilmektedir.

 

 

Mide Yanması olduğunda Ne Yapmak Gerekir?

Mide yanması ile mücadele etmek için piyasada çok çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Ayrıca mide yanması başladığında kısa süreli tedavi için süt içmek veya içeriğinde asit barındırmayan içecekler içmek yararlı olacaktır. Mide asitini baskılayan ilaç kullanmak genel olarak çok zararlı değillerdir. Sadece vücudun asit alkolü dengesi bozulsa da çok da zararlı değildir. Fakat asit baskılayıcı ilaçların etki süresi 2 – 3 saat sürer. Bu nedenle yatarken ilaç almak uykuda mide yanmasını engellemeye yetmez.

Mide Yanması İçin Ne Yapmak Gerekir

Mide yanması ile ilgili şikâyetler kan basıncının artması ile alakalıdır. Dar elbiseler giyinmek ve kilo fazlalığı mide yanmasını artırır. Kilo vermek mide yanmasını azaltır.

 

 

Mide yanması, mide iç yüzeyinin incelmesi ve aşınması nedeni ile oluşabilir. Aspirin ve romatizma ilacı kullananlarda sık görülür.

Ülser varsa

Mide kanseri varsa

Mide polipleri oluşumunda

Midenin ve bağırsakların tembelliği nedeni ile safra kesesinden bağırsaklara akan ifrazat geriye kaçtığı zamanlarda mide yanması oluşur.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Yanmasının Sebepleri ve Düzensiz Beslenme İlişkisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık