Mide Yanması Ve Ekşimesi Evde Nasıl Geçirilir?

4 Şubat 2016
Mide Yanması Ve Ekşimesi Evde Nasıl Geçirilir?

MİDE YANMASIİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Mide yanması genellikle düzensiz beslenme, yemeklerden hemen sonra yatma veya uzanma, aşırı yağlı ya da baharatlı beslenme gibi nedenlere ortaya çıkan mide asidinin fazla yükselmesine bağlı bir hastalıktır. Bazı durumlarda mide yanmasının nedeni tek başına stres de olabilir. Kronikleşmediği sürece evde tedavisi mümkündür. Peki, mide yanmasını neler geçirir?

mide-agrisi

ÖNCELİKLE BESLENME ALIŞKANLIĞINIZI DEĞİŞTİRİN

            Mide ekşimesini geçirmek için ilk yapmanız gereken nedenleri ortadan kaldırmaktır. Her şeyden önce beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Az ve sık yiyin, aşırı baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Hazır gıdalar yerine evde yapılan doğal gıdaları tercih edin. Mümkünse yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapın, değilse de en azından yemek yedikten sonra hemen yatmayın.

mide-eksimesine-ne-iyi-gelir

KARNABAHAR, PATATES VE MUZ

Mide ekşimesine iyi gelenler denildiğinde akla ilk gelen üç sihirli bitki patates, karnabahar ve muzdur. Karnabaharın içinde bulunan gefarnato isimli madde ülser ilaçlarının da etken maddelerinden biridir. Özellikle haşlanmış karnabahar mide asidinin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca çiğ patatesi karı meyve sıkacağında sıkarak suyunu içmeniz de mideniz için çok rahatlatıcı olacaktır. Patates suyunu havuç ve kereviz suyuyla karıştırmanız hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olmasını sağlar. Muz ise mide dostu bir meyvedir ve özellikle ara öğünlerde yendiğinde mise yanması için birebirdir.

mide-yanmasini-gecirme-yollari

NANE LİMON

            Kaynamış suyun içine atacağınız taze nane yapraklarını limon ilavesi ile nane limon çayı haline getirebilir ve bunu yemeklerden yarım saat kadar sonra içmek suretiyle mide yanmanızı geçirebilirsiniz. Taze nane bulamadığınız zamanlarda çay yapımında kuru nane kullanmanız da mümkündür. Ayrıca nane limon sinir sistemi üzerinde de rahatlatıcı etkiye sahip olduğundan strese bağlı mide ekşimesi sorunlarının giderilmesi için de faydalıdır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Yanması Ve Ekşimesi Evde Nasıl Geçirilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık