Mide Yanması Neden Olur ve Evde Geçirme Yöntemleri

Mide Yanması Neden Olur ve Evde Geçirme Yöntemleri

Mide yanması midede bulunan asidin yemek borusuna kaçması sonucunda gırtlağa doğru gelen yanma hissidir. Mide yanması olarak tabir edilen bu durum, yemek borusu ve gırtlağın yanması şeklinde yaşanır. İnsanların çoğunda görülen bir rahatsızlıktır. Bu şikâyet tüketilen gıdaların özelliğine ve midenin durumuna göre yaşanır.

 

 

Mide yanması neden olur?

Bu şikâyete yol açan besinler yemek borusu ve midenin birleşiminde bulunan kasın gevşemesine neden olan gıdalardır. Bu gıdalar arasında soğan, domates, baharatlı gıdalar, nane, kızartmalar ve çikolata sayılabilir. Mide yanması sonucunda yemek borusunda yara, yemek borusunda yaradan kaynaklanan darlık, yaranın kansere dönüşmesi gibi yan etkiler meydana gelebilir.

 

 

Mide yanması nasıl tedavi edilir?

Mide yanması, farklı tedavi yolları uygulanarak giderilebilir. Bu tedavilerden biri ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar midede bulunan asidin nötralize edilmesini ya da asidin salgılanmasını engelleyecek türdedir. Mide yanmasının endoskopik yöntemlerle tedavi edilmesi yeni olmasına rağmen, bazı durumlarda uygulanmaktadır.

 

 

Bunun yanında cerrahi yöntemlerin uygulanarak tedavi edilen hastalar bulunmaktadır. Bu yöntemde yemek borusunun alt tarafının daraltılması, midenin yemek borusu çevresine sarılması ve mide yanmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

 

 

Mide yanması sırasında evde alınacak önlemler nedir?

Mide yanması oluştuğunda asidin nötralize edilmesini sağlayacak süt içme ya da içinde asit bulunmayan içecekler içmek kişiyi rahatlatacaktır. Ayrıca kullandığı pastil ilaçlar varsa asidin etkileri giderilebilir. Uzun süreli etki sağlamak için proton pompa ya da histamin blokerleri kullanılabilir. Anti asit ilaçlar uzun süreli kullanılabilir. Mide yanması şikâyetini tetikleyecek olan kanın basıncını arttırmaktan kaçınmak gerekir. Bunun için dar giysiler giymekten ve kilo almaktan uzak durmalısınız. Ayrıca besinlere dikkat ederek tüketmek fayda sağlayacaktır. Çikolata, kızartma, alkol, kafein, naneli besinler, baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçınmak gerekir. Baharatlardan, özellikle kimyon mide yanmasını tetikleyen bir baharattır. Besinlere dikkat edilmeden yapılan beslenme durumlarında midede bulunan acı suyun reflü adı verilen hastalığı tetikleyebileceği, bunun sonucunda mide yanması durumlarının aşırı derecede görülebileceği unutulmamalıdır. Mide, besinlerin alınması, sindirilmesi ve vücuda enerji gönderilmesi konusunda ilk adımın atıldığı yer olduğundan gerekli özeni göstermek hayat kalitenizi artıracaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Yanması Neden Olur ve Evde Geçirme Yöntemleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. gizem_ozne diyor ki:

  Gece gece mide yanması ne yaa..?

 2. ardademirdesen diyor ki:

  Şu dünyada mide yanması kadar kötü bir şey yoktur bence. Allah kimsenin başına vermesin.

 3. tgrthabertv diyor ki:

  Yer fıstığı: Gastrit,Mide yanması ve ekşimesine karşı yararlıdır.Kansere karşı koruyucudur.Kötü kolesterolü düşürür

 4. aliorhaan diyor ki:

  Bi yudum kahve ictikten sonra 3 gun mide yanması, mide ağrısı, reflu artması..

 5. dogukankilicc diyor ki:

  Siz mide yanması nedir bilmir misiniz ? Nexium la , pulcet le dost olmak …

 6. bharozgvn diyor ki:

  bu ne mide yanması ya yine

Yorum Yaz

Yukarı Çık