Mide Ülseri Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi Nedir?

Mide Ülseri Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi Nedir?

Mide Ülseri Nedir, Nasıl Anlaşılır Ve Nasıl Önlenir?

Mide ülseri, mide zarında meydana gelen iltihaplanmanın sonucunda oluşur, bakteriler mide zarında iltihaplanmaya sebep olabilir. Mide zarında iltihaplanma mide asidinin etkisiyle oluşur. Sağlıklı ve normal bir mide, kendi mide asidine dayanıklı iken mide ülseri durumunda midenin mide asidine karşı korunması ortadan kalkar ve mide zarı tahriş olur. Bu tahrişler midede şiddetli ağrılara sebep olur. Mide, vücuttaki çoğu organ gibi hayati önem taşıyan bir organdır ve mide ülseri bu sebeple ciddiye alınıp tedavi edilmelidir. Aksi takdirde midenin delinmesine kadar giden çeşitli kötülüklere sebebiyet verebilir.

mide-ulseri-tedavisi

Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Mide ülseri çeşitli derecelerde görülebilir bu yüzden belirtileri de farklılık gösterir. Ancak değişmeyen bazı belirtileri vardır. Genellikle karnın üst bölgesinde görülen ve gelip geçici olabilen ağrılar bu belirtilerden biridir. Kimi zaman kişileri gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetlenebilir ve özellikle yemek sonralarında görülür. Mide ağrısı haricinde mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık, kusma, geğirme, şişkinlik ve kilo kaybı diğer mide ülseri belirtileri arasındadır. Mide ülseri kanamaya başladığında ortaya kanamalı mide ülseri çıkmıştır ve oldukça tehlikeli olan durumun belirtileri arasında kan kusma, kanlı dışkı ve çok şiddetli mide ağrıları görülür. Bu belirtiler görüldüğünde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır, çünkü kanamalı mide ülseri ciddi bir rahatsızlıktır.

mide-ulseri

Mide Ülseri Nasıl Anlaşılır?

Mide ülserinin anlaşılması için mide ağrıları, bulantı, kusma, halsizlik gibi belirtiler görüldüğünde tanı koymak için belirli testler yapılır ve yöntemler uygulanır. Bu testler ve yöntemler arasında endoskopi, bakteri testi ve biyopsi bulunur. Ucunda kamera bulunan ince bir boru kullanılarak midenin görüntülenmesi yöntemi endoskopi ile midedeki ülser canlı bir şekilde görülmüş olur. Midedeki ülserin yerini, boyutunu ve ciddiyetini neredeyse kesin olarak verebildiği için endoskopi mide ülseri teşhisinde sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra ülserin sebebi olan bakterinin tespit edilebilmesi için bakteri testi yapılabilir. Böylece dışkı, nefes ya da kan testi ile bakterinin varlığı tespit edilebilir. Ayrıca biyopsi yapılarak da mide ülseri teşhisi konulabilir.

mide-agrisi

Mide Ülseri Nasıl Önlenir?

Midedeki ağrıları dindirmek ve ülserin ilerlemesini önlemek için mide asidini dengeleyici ilaçlar kullanılabilir. Eğer söz konusu bakteri kaynaklı bir ülserse, yapılması gereken ilk şey enfeksiyonun temizlenmesidir. Bu durumda antibiyotik kullanılır. İlaç kullanımından kaynaklanan ülser için ise çözüm ilacın bırakılmasıdır. Eğer ülser ciddi bir problem teşkil ediyorsa ve bu tedavilerle düzelmiyorsa cerrahi müdahale ile mide ülserinin tedavisi sağlanabilir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Ülseri Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık