Mide Kanaması Nasıl Anlaşılır ve İlk Yardım

Resim bulunamadı

Midemiz en hassas organlarımızdan birisidir. Üst sindirim organlarımızdan olan mide içerisinde olan kanamalar mide kanaması olarak ifade edilir. Sanıldığı kadar hafife alınacak bir hastalık değildir. Dikkatli olunmadığı ve önlem alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Mide kanaması Mide kanaması çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Mideye giren sert bir cisim midenin hasar görmesine ve aynı zamanda mide kanamalarına neden olabilir. Ayrıca alınan güçlü ilaçlar mide içerisinde sindirildiği için mide duvarının zarar görmesine neden olabilir. Gün içerisinde çok fazla asitli içecek tüketmek midenin büyük ölçüde hasar görmesine neden olmaktadır. Mide günlük hayatımızı idare ettirebilmemiz için gerekli besinleri sindirdiğimiz önemli bir organımızdır. Yaşamı kaliteli bir şekilde sürdürebilmek için vücudumuza ve organlarımıza gereken önemi göstermemiz gerekir.

 

Mide Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Mide kanaması müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bunun  için mide kanamasının belirtileri olan bazı durumları gözden kaçırmamak ve gereken önlemin alınması çok önemlidir. Mide kanaması yaşayan bir kişinin hafif kanlı kusmalar yaşaması ciddi bir problemdir. Midenin ciddi oranda hasar gördüğünü ve kanamanın ciddi boyutlara ulaşabileceğinin bir göstergesidir. Ayrıca dışkıda meydana gelen kanlı görüntü yine mide de yaşanan kanamanın dışkı ile birlikte dışarı atıldığını göstermektedir. Mide kanaması yaşayan kişi şiddetli mide ağrıları yaşayabilir. Ayrıca halsizlik ve baş dönmeleri de mide kanamasının ciddi boyutlara ulaşabileceğini ifade edebilir. Mide kanaması bazen belirti vermeden ciddi problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Endoskopi yapılarak hastalığın şiddeti ve boyutu anlaşılabilir.

 

 

Mide Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide kanamasının doğru bir şekilde tedavi edilmesi için mutlaka uzman bir doktor kontrolü gereklidir. Mide kanamasının  tedavisi için öncelikli olarak kanamanın yeri tespit edilir ve çeşitli ilaç takviyeleri ile kanama kontrol altına alınır. Daha sonra  ilaç tedavisine başlanarak gerekli tedavinin kısa süre içerisinde yapılması sağlanır.

 

                

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Kanaması Nasıl Anlaşılır ve İlk Yardım Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık