Mide Ekşimesi Sebepleri ve Tedavisi

Mide Ekşimesi Sebepleri ve Tedavisi

Mide, sindirime başlamak için tüketilen besinleri, asitleri ve de enzimleri birbirine karıştırmaktadır. Midede asitlerin tahrişe yol açmasını önleyen pek çok koruyucu hücre yer almaktadır. Yemek borusuysa bu şekilde bir koruyucu mekanizmaya sahip durumda değildir. Sözünü etmiş olduğumuz bu mide asitleri ve sindirim sıvıların yemek borusundan yukarı çıkması midede yanma ve hasara yol açmaktadır. Yaşanan bu durum, mide ekşimesi olarak ifade edilmektedir.

Mide Ekşimesinin Nedenleri Nelerdir?

Mide ekşimesine sebebiyet veren ana neden mide asitlerinin yemek borusuna geri çıkmasıdır. Ancak bu duruma yol  açan başka faktörler de bulunmaktadır. Bunlar;

1) Tüketilen Bazı Yiyecek ve İçecekler

Birtakım yiyecek ve içecekler mide asitlerinin salgısında artmaya neden olarak mide ekşimesine yol açabilmektedir.

2) Sigara Tüketimi ve Fazla Yağ Beslenme

Sigara ve yüksek yağ içeren gıdalar ile beslenme, mide ile yemek borusu arasında yer alan kasları etkiler ve böylece midenin gevşemesine yol açmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesi kolaylaşır.

3) Gebelik

Gebelik döneminde karın boşluğuna baskı yapan mide ile yemek borusu arasında yer alan kaslarda gevşemeye yol açıp mide asitlerinin yukarı doğru çıkmasına sebebiyet verir.

4) Şişmanlık

Bir şişmanlık hastalığı olan obezite de aynı şekilde mide ekşimesine neden olur.

5) Hastalıklar

Skleroderma ve sarkoidoz gibi bazı hastalıklar mide ekşimesine neden olan hastalıklardır.

Mide Ekşimesinin Belirtileri Nelerdir?

Göğüs bölgesinde meydana gelen yanmanın yanı sıra boğazın arkasında ekşimsi bir tat veya boğazda kendini gösteren sıkışma hissiyatı, rahatsızlığın önde gelen belirtisidir.

Mide ekşimesinin ortaya çıkan belirtilerinin nefes darlığı ile bir araya gelmesi, kollara veya boyuna yayılması ve sersemlik ya da soğuk terleme görülmesi durumunda hastaya kesinlikle bir hekim tedavisi şart olmaktadır.

Tedavisi

Mide ekşimesinin, yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile ve reçeteli ya da reçetesiz olarak alınan ilaçlarla  tedavisi mümkündür. Çok ender olarak cerrahi prosedürler de şiddetli ve kronik mide ekşimesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Mide ekşimesi problemini şu yöntemlerle giderebilirsiniz:

1) Kilo Verin ve İdeal Kilonuza Kavuşum

Vücuttaki fazla kilo, mide üzerindeki baskının artmasına neden olarak asitlerin yemek borusuna geri çıkmasına yol açar. Bundan dolayı, eğer fazla kiloya sahipseniz, bublrobleminizi gidermek için bir an önce kilo vermelisiniz.

2) Sigarayı Bırakın

Sigara kullanımı, mide ile yemek borusu arasında yer ala. Kasların düzenli olarak çalışmasını önemektedir. Bu nedenle mide rahatsızlığı yaşayanlar bir an önce sigarayı bırakmalıdırlar.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık