Mide Düşmesi Neden olur ve Nasıl Eski Haline Gelir?

Mide Düşmesi Neden olur ve Nasıl Eski Haline Gelir?

Mide sindirim sisteminin en büyük organıdır. Midemiz karnın üst kısmında ve ortasında bulunur. Mide şekil olarak yatık J harfine benzer. Mide üst kısmından yemek borusuna, alt tarafından da oniki parmak bağırsağına bağlıdır. Mide düşmesi, bazı hallerde midenin alt ucunun leğen kemiğine kadar uzamasına denir.  Mide düşmesi genellikle tuz ve elektrolit dengesinin bozulması ile oluşur. Vücudumuzdaki potasyumun azalması mideyi oluşturan kasların gevşemesine ve midenin büyümesine neden olur. Bazen de genetik yapı nedeni ile mide kasları gevşer ve mide büyüyerek sarkar. Mide düşmesi sindirim sisteminde birtakım olumsuzluklara ve rahatsızlıklara neden olur.

 

 

Belirtileri

Sağlıklı bir insan yemek yedikten sonra, yemek borusundan geçen öğütülmüş gıdalar mideye gelerek burada birikir. Midede, mide özsuyu ile karışır, çalkalanır ve parçalanır. Parçalanan ve sıvı hale gelen gıdalar ince bağırsağa gönderilir. Şayet midenin hareket problemi varsa, mide de parçalanıp sıvı hale getirilen gıdalar ince bağırsağa gönderilemez ve sıvı hale geçmiş olan gıdalar midede birikecektir. Bu durum midenin daha da genişlemesine sebep olacaktır. Mide doldukça midenin kusma refleksi hareket geçecek ve mide düşüklüğü yaşayan kişi kusmaya başlayacaktır. Ve bu kısır döngü sürüp gidecektir. Ayrıca kusma sonrasında ateş, baş ağrısı, terleme, kalp çarpıntısı, ciltte solma gibi komplikasyonlar ortaya çıkacaktır.

 

 

Tedavisi

Mide düşmesinin değişik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi, manyetik akupunktur kupaları gibi yöntemler bulunmaktadır. Manyetik akupunktur yöntemi bir hayli eski olup kökeni Uygurlara kadar dayanmaktadır. Halk arasında bardak atmak olarak tanınmaktadır. Mide düşmesi tedavisinde birçok yöntem ve ilaç kullanılmaktadır fakat hiç tedavi yöntemi bardak atma yöntemi kadar tesirli değildir. Mide deşmesi tedavisinde, kullanılan ilaçlar, hastanın bağışıklık sistemine baskı yapıp zayıflattığı için bazen faydadan çok zara verebilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Mide düşmesi vakalarında sık sık ve azar azar yemek, düzenli ve aynı saatlerde yemek mide düşmesi tedavisine oldukça yardım eder.  Ayrıca mekik çekmek, sırt yerde iken ayakları yerden 15 cm. kaldırıp indirmek de mide kaslarını güçlendirir ve mide düşmesi tedavisinde oldukça etkilidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Düşmesi Neden olur ve Nasıl Eski Haline Gelir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Dilan diyor ki:

    sağolun faydalı bilgiler için.

Yorum Yaz

Yukarı Çık