Mide Bulantısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Mide Bulantısının Muhtemel Sebepleri ve Mide Bulantısında Alınabilecek Önlemler

Mide bulantısının pek çok sebebi olabilir. Bazı sebepleri ise ciddi hastalıkların habercisidir ve mümkün olan en kısa sürede doktora görünmeyi gerektirir. Mide bulantısının sebebi ne olursa olsun, vücutta bir şeylerin farklı olduğunu ve yolunda gitmediğini gösterir ve mutlaka sağlık kurumuna başvurulması gerekir. Acilen sağlık kurumuna gidilemeyecek durumlar için ise mide bulantısını azaltacak ya da geçirecek yöntemler mevcuttur.

mide-bulantisi-tedavisi

Mide Bulantısının Sebepleri Neler Olabilir?

Mide bulantısı deyince akla ilk gelen sebeplerde biri hamileliktir. Hamileliğin herhangi bir döneminde görülebilir ve oldukça sık karşılaşılır. Hamilelikte görülen mide bulantısının sebebi hormonlardaki dengesizlik ve psikolojik kaynaklı olduğu düşünülmektedir, hamilelikte mide bulantısı ile ilgili genel geçer bir sebep yoktur. Mide bulantısının sebepleri içinde gıda zehirlenmesi de bulunur. Gıda zehirlenmesi de en yaygın mide bulantısı sebeplerinden biridir. Kusmayla birlikte görülen gıda zehirlenmesi kaynaklı mide bulantısı genellikle yemek yedikten hemen sonra görülür. Stres ve anksiyete de mide bulanmasına sebep olabilir.

mide-bulantisi-gecirme-yollari

Bunun dışında ilaçların yan etkileri ve araba tutması da mide bulantısına yol açabilir. Bu sebeple ilaç kullanmaya başlamadan önce prospektüsün iyice okunması ve eğer ki mide bulantısına yol açması muhtemel bir ilaç ise gerekli önlemin alınması yerinde olacaktır. Araba tutması içinse camdan bakmak, hava almak veya arka koltukta oturmamak mide bulantısı için çözüm olabilir. Bunlar dışında enfeksiyonların da mide bulantısına sebep olabileceği bilinmektedir.

mide-bulantisi

Mide Bulantısını Önlemenin Yolları

Mide bulantısı ciddi bir rahatsızlık gibi görünmese de bir sorun olduğu için, bir sağlık kurumuna başvurmayı gerektirir. Acilen doktora görünemeyecek kişiler içinse mide bulantısını önleme yolları mevcuttur. Kapalı alanda olan kişiler, bulunduğu ortamı serin tutabilir ve açık alanda olan kişiler ise yürüyüş yapabilir. Nane ve limon karışımı ile papatya çayı mide bulantısına iyi gelen sıcak içeceklerdir. Az miktarda soda içmek de mide bulantısını önlemeye yardımcı olur. Midenin asidini seyreltmek için ise bol miktarda su içilebilir, ancak dikkat edilmesi gereken bütün bu içeceklerin yavaş yavaş içilmesidir. Mide bulantısını daha da kötü hale getirmemek için yağlı yiyeceklerden ve kızartma yiyeceklerden uzak durulmalı, çok fazla yemek yememeye özen gösterilmelidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Bulantısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık