Mide Ağrıması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

30 Haziran 2014
Resim bulunamadı

Vücudumuzdaki tüm organların aslında belli başlı kendine özel özellikleri vardır. Bu özellikleri kapsamında yaptıklarımıza tepkileri ve bu bağlamda nasıl etkilenecekleri de değişecektir. Çünkü her organın bu bağlamda ne hissettiği ve neden etkilendiği noktasında kendimize bilinçlendirirsek doğru bir adım atmış oluruz. Bağ ağrısı konusunda bir araştırma yapacaksak neden başımızın böyle bir tepki verdiğini araştırmak ve bunu engellemek için elimizden ne geliyorsa yapmak çok mantıklı olacaktır. Çünkü insanlar kötü hissetmek istemezler ve ağrısız sızısız bir yaşam geçirmek en önemli yaşam isteklerinin başında gelecektir. İnsanların ağrıdan uzak yaşaması için biraz vücudunu ve organlarının tepkisini bilmesi gerekir.

Mide, çok hassas bir organdır…

Vücudumuzda en çabuk ve en etkili tepki veren organımızın ne olduğu konusunda yapacağımız bir fikir alış verişinde kısa bir süre sonra bu organın mide olduğunu kolaylıkla elde edebiliriz. Çünkü mide dediğimiz organımız hem psikolojik konulardan hem de fiziksel durumlardan çabuk etkilenen ve tepkisini en direkt yoldan bize hissettiren organdır. Bu sebeple midemizin bize kötü hissettirmemesi için neler yapacağımızı düşünmeliyiz. Ancak baştan mide ağrıması neden olur ve nasıl geçer sorusu ile yola çıkmakta fayda var. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mide ağrısına sebep olan şey hem psikolojik hem de fizyolojik olabilir. Yani bir düşünün heyecan yaşadığınızda midenizde bir boşluk hissi duyarsınız.

Bu da midenizin psikolojik anlamda size verdiği tepkidir. Bir diğer yandan da kalitesiz bir yerde yemek yediğinizde midenizin size vereceği tepki yine fizyolojik tepkiler arasında yer alacaktır. Bu noktada sanırız ki bu tip ağrılar ile karşılaşmamanın tek önlemi ki bu ancak fizyolojik açıdan mümkün olacaktır. Kalitesiz yemekler yememek ya da herkesin bir standardı vardır ondan sapmadan beslenmek olacaktır. Çünkü size kötü geldiğini bilerek bir şeyi yemekte direnirseniz, o size mide ağrısı olarak geri dönecektir.

Bu noktada mide ağrısını geçirmek için rahatlatıcı şeyler içebilirsiniz soda gibi bir içecek olabilir. Bir diğer yandan da hafif ilaçlar olan mide koruyucular ve asit önleyicileri hiç sorunsuz kullanabilirsiniz.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Mide Ağrıması Neden Olur ve Nasıl Geçer? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık