Meyan Kökü Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

MEYAN KÖKÜ VE FAYDALARI

Sulak ve nemli yerleri sever. Soyu meşhur baklagillere dayanır. 150 hatta 200 santimi bulan boyları vardır. Yapraklarının uçacağını düşünebilirsiniz çünkü şekilleri kanatlara benzer. Biraz yabanidir kendileri. Onun adı Meyan kökü. Hani şu saymakla bitmeyen faydalar vardır ya işte birçoğuna sahiptir meyan kökü. Hadi onu daha yakından tanıyalım. İşte meyan kökü ve faydaları;

tatli-kok-nedir

Meyan Kökü Nedir?  

Baklagiller ailesinin ileri gelenlerinden, ırmak kenarları gibi sulak yerleri seven yabani bir bitki meyan kökü. Eliptik şeklinde üstü koyu yeşil altı hafiften gri tüylü yaprakları ve leylaki kelebek şeklinde çiçekleri vardır. Kupa yaprakları altılı başak görünümündedir. Esmer, kırmızı fasulye kapsülü şeklinde meyvelere sahiptir. Ilıman iklime bayılır. Türkiye, Akdeniz ülkeleri, Ukrayna, Rusya yetiştiği yerlerdir.

Hangi Aşamalardan Geçer?

Önce meyan kökleri sökülür. Sonra yıkama işlemine tabi tutulur. Doğranma aşamasından sonra kurutulur. Nem ve güneş ışığından uzak tutulur.

Tatlı Kök, Biyam, Boyam     

Halk arasında yaygın olan diğer adları da tatlı kök, biyam ve boyamdır.

İçeriğinde Neler Var?

Glikoz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, reçine, yağ, aşırı tatlı olan glycyrhizik asidi içeriğinde bulunanlardır.

meyan-koku-neye-iyi-gelir

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir tesiri vardır. Ses kısıklığı ve öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ateş düşürücü etkisi olduğu gibi tahriş sonucu oluşmuş ağrıları azalmasına da yardım eder. İyi bir idrar söktürücüsüdür. Midede ortaya çıkan ülser, gastrit gibi rahatsızlıklar üzerinde de tesirlidir. Kabızlığa iyi gelir. Kramp çözücü tesiri olduğu da uzmanlar tarafından vurgulanır. Meyan kökü ile yapılacak bir gargara ağız içindeki yaraların tedavisine de katkı sağlar. Hormonal dengesizlikleri giderme konusunda da yardımcıdır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Böbrek ve karaciğerin işleyişine katkı sağlar. Vücudu toksitlerden koruma konusunda da yetkinliğe sahiptir. Baş dönmesine karşıda tesirlidir.

  Meyan kökünden ve faydalarından söz ettik. Sağlıklı ve huzurlu günler geçirmeniz dileği ile.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Meyan Kökü Nedir Ve Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık