Meşenin Faydaları Ve Kullanım Alanları

Meşenin Faydaları Ve Kullanım Alanları

MEŞE

Meşe çok eskiden beri bilinen ve ülkemizde de sık yetişen bir ağaçtır. Meşe için mitolojik bir sürü hikaye bulmanız mümkün. Ancak hepsinin ortak noktası güç üzerinedir. Meşe tarih boyunca gücün ve sağlamlığın , sağlam duruşun sembolü olmuştur.

mese

Meşe Ağacı

Meşe ağacı 35 metreye yaklaşan boyu ile ülkemizde birçok çeşidi bulunan bir ağaçtır. Yaklaşık 30 meşe türünün ülkemizde yetiştiği saptanmıştır. Meşe ağacı bilinen birçok türüyle, tarihten gelen kendine has hikayesiyle, ağaçlar arasında en önde geleni olmuştur. Bu nedenle de meşe ve meşeden elde edilen tüm bitkiler hemen her hastalık için kullanılagelmiştir.

meseni-kullanim-alanlari

Meşe Ağacı Ürünleri

Meşe kendi başına ağaç olmakla birlikte ondan elde edilen diğer bitkisel ürünler ile anılır. Mazı, meşe palamudu ve meşe kabukları meşenin yararları için sayılabilecek meşe ürünleridir.

mese-nerede-kullanilir

Meşe Ürünlerinin Faydaları ve Kullanım Yerleri

Mazının oluşması ve hasadı doğanın birçok mucizesi ya da ilahi hikmeti gibi enteresan bir süreçtir. Mazı sineğinin meşenin tomurcuklarına bıraktığı yumurtası mazının oluşumunu sağlar. Ancak burada en önemli husus ve mazının kalitesini belirleyen evre mazı sineğinin oluşan mazı içindeki hayatiyetidir. Sineğin burada ölmesi veya mazıyı delmesi halinde mazı büyümez veya istenilen bir mazı elde edilemez. Hatta buna akmazı da verilir. Mazının kullanımı endüstriyeldir ve tıbbidir. İçerdiği yüksek orandaki tanenden yararlanılır. Deri sanayi, boya endüstrisi ve hayvanlara yönelik tıbbi faaliyetlerde kullanılır.

mese-agaci

Meşe ürünlerinden meşe palamudu, meşenin kullanım alanları içinde tıbbi olarak ilaç şeklinde, sanayide dericilikte ve hayvancılıkta hayvan yemi olarak tüketilmesi şeklinde kendine yer bulur.

Meşe kabukları ise özellikle yeni çıkan dallarından alınıp geleneksel tarzda ilaç olarak kullanılır. Palamudundan kahve bile yapılan meşenin kabukları palamuduna göre daha acıdır.

 

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Meşenin Faydaları Ve Kullanım Alanları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık