Menisküs Neden Olur ve Belirtileri Tedavisi

Resim bulunamadı

İlk önce menisküsten bahsetmek gerekirse; Menisküs, dizimizde yer alan kıkırdak yapıdan oluşmuş bir yapı olup, dizin üstünde ve altında yer alan bacağın 2 ana kemiğinin birleştiği yerde bulunur ve bu iki kemiğin birbirine sürtmemesinde çok önemli bir rolü vardır. Yunancada “Meni” ay anlamına gelir buna mukabil dokunun şekli de yukarı dönük hilal şeklindedir. Bu terim halk arasında bu dokunun yırtılmasıyla oluşan “Menisküs Yırtığı” anlamında kullanılmaktadır.

 

MENİSKÜS YIRTIĞI

Menisküs yırtığı, dizde ani dönme hareketleri, dizde çeşitli zorlanmalar vs. şekillerde oluşabilir. Bu hastalık fazlaca sporcularda görüldüğü için “sporcu hastalığı” olarak değerlendirilmektedir, halbuki dizini bir şekilde zorlamış herhangi bir kişide görülebilir. Menisküs yırtığı, dizde zorlanmalar, şişlik (su toplaması), ağrı, hareket kısıtlılığı, kilitlenme gibi şeylere neden olur.

 

MENİSKÜS YIRTIĞININ NEDENLERİ

Menisküs, dize atılan tekmeler, futbol, voleybol vs. gibi sporlarda olan dönme hareketleri, diz üstüne düşüş, çeşitli trafik kazaları, gövdenin ayak yere sabitken diz üzerinde dönmesi gibi oluşan durumlarda yırtılabilir.

MENİSKÜS YIRTIĞININ BELİRTİLERİ

Menisküs yırtığı belirtileri, yürümede yaşanan zorluklar, diz genelinde oluşan ağrılar,  dizin içinde sıvı toplanması ve şişlikler, kilitlenme, takılma, hareket kısıtlılığı, dizin içinde sıvı akıyormuş hissi gibi çeşitli nedenlerle kendini gösterir.

 

MENİSKÜS YIRTIĞININ TEDAVİSİ

Menisküs yırtığının tedavisinde 4 şey çok önemlidir: Dinlenmek, Dizin vücuttan yukarıda tutulması, bandajlama ve bölgeye buz uygulanmasıdır. Eğer ağrı çok fazlaysa ağrı kesiciler kullanılabilir. Yırtığın tedavisinde fizik tedavi, kasları güçlendirmekte çok faydalıdır. Menisküsün 3’te 1 lik bir bölümünde kan dolaşımı vardır ve bu bölge iyi bir dinlenme süreciyle iyileşmektedir. Fakat 3’te 2 sinde kan dolaşımı yoktur ve bu nedenle bu bölge iyileşemez. Bu durumda cerrahi müdahaleye başvurulur. Bir uygulama yırtık bölgenin alınmasıdır. Yırtık bölgenin alınması ağrılar için bir çözüm olsa da kısa süre sonra kıkırdak aşınması ve kireçlenmeyle son bulmaktadır, bu yüzden bu işlem ASLA önerilmez. Diğer bir uygulama ise menisküs yırtığının konusunda uzman cerrahlarca dikilmesidir. Bu uygulama biraz zahmetli olmasına rağmen yüksek oranda iyileşme sağlanır. Bu uygulama sonrası birkaç gün dinlenme sürecinden sonra koltuk değnekleriyle yürümeye başlayabilmektedirler. Belirli bir süre sonra fizik tedavi ve spora başlayabilmektedirler. Diğer bir uygulama ise menisküs naklidir. Dünyada ilk defa Türkiye de 17 yaşındaki sporcu bir bayana nakledilmiştir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Menisküs Neden Olur ve Belirtileri Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık