Melisa Çayının Faydaları Ve Neye İyi Gelir?

Melisa Çayının Faydaları Ve Neye İyi Gelir?

YENİ ÇAY

Ülkemizde son yıllarda bitkisel tedavi yöntemleri popüler olmuştur. Özellikle tvlerde yapılan programlarda hangi bitkinin neye iyi geldiği ve bitkilerin faydaları gibi birçok bilgi insanlara anlatılmaktadır. Bu bitkiler arasında belki de en çok merak edilen ve kullanan melisa otudur. Melisa çayı olarak önerilen bitkinin çeşitli faydaları bulunmaktadır.

melisa-cayinin-yararlari

Melisa otu nedir?

Melisa otu nane familyasından gelmektedir. En bilindik özellikleri stresi azaltması,uykuyu düzenlemesi ve iştah açmasıdır. Bu sebeple özellikle çocuklar üzerinde etkili olmaktadır. Çünkü iştahsızlık sorunu yaşayan sayısız çocuk bulunmaktadır. Yetişkinlerde ise daha çok stresi azaltmak için kullanılır. Uyku problemi bulunanlar için de uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

melisa-cayinin-faydalari

Melisa çayının faydaları ve kullananlar

  • Özel sektörde çalışan ve yoğun iş temposu ve stresi altında bulunanlar için son derece etkili ve doğal bir çözümdür. İnsanları sakinleştirici özelliği bulunan melisa çayı rahatlıkla iş hayatında tüketilebilir. Çıkılan molalarda ya da yemek aralarında bir fincan melisa çayı tüketen insanlar sakinleştiklerini ve stresi vücutlarından attıklarını göreceklerdir.
  • Melisa çayı,mide rahatsızlıkları ve sindirim sorunlarına da iyi gelmektedir. Bazı insanların hassas mide yapıları olduğu için yanma vb. şikayetlere melisa çayı sayesinde çözüm bulabilmektedirler. Akşam geç saatlerde yemek yemek zorunda kalanlar sindirim problemleriyle karşılaşabilmektedirler. Yemekten sonra içilecek bir fincan melisa çayı bu soruna da yardımcı olacaktır. Ayrıca gaz sorunu yaşayanlar da melisa çayının faydalarından yararlanabilirler. Gaz sıkışması ya da gaz atamama gibi ciddi rahatsızlıklar karşısında melisa çayına başvurulabilir.

melisa-cayi

  • Kilo sorunu olanlar sürekli spor yaparak ya da uzun mesafe koşular sayesinde ter atarak zayıflamak istemektedirler. Melisa çayının ter attırıcı özelliği zayıflamak isteyenlerinde imdadına yetişmektedir. Başka bir pratik kullanımı ise özellikle anneler tarafından kullanılır. Ateş düşürücü özellik bebeği ya da küçük çocuğu olan anneler tarafından tercih edilebilir. Melisa çayı bu derece mucizevi bir bitkidir.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Melisa Çayının Faydaları Ve Neye İyi Gelir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık